Archive for the ‘Rekomando’ Category

Právě vychází Kultra! LP Mezi Skyllou a Charybdou

Monday, March 20th, 2017

“This is a public service announcement… with guitar!“ Po několika měsíců trvajícím porodu se nám konečně podařilo dostat ven nahrávku, která by se za pár týdnů měla objevit i na vinylu. LP Mezi Skyllou a Charybdou je reálně první oficiálně vydanou nahrávkou naší kapely Kultra! (ok, nepočítáme-li punkovou vinyl EP kompilaci s Mrtvou budoucností, nějakou tu demo kazetu, pár záznamů z koncertů ze squatů, pár věcí z garáže na čtyřstopáku, to vše z poloviny 90. let minulého století.. shit, to zní celkem děsivě). Nahrávka a mastering je výsledkem práce Miša Reviláka, obal desky zdobí dva snímky z díla světoznámého mistra fotografie Jindřicha Štreita, za grafickou stránku a nekonečnou trpělivost patří dík martinu Koubkovi. LP Mezi Skyllou a Charybdou vychází 21. dubna 2017 v předvečer Dne Země pod mírně zavádějícím katalogovým číslem MR 0045 na labelu Malarie Records ve spolupráci s Cultburger Records a FFUD Records. Vinyl můžete objednat na stránkách Malarie Records, digitální download je k dispozici na Bandcampu.

LP MSAC Kultra!

LP MSAC Kultra!

Rekomando: Gravity || Spoken Word on Atheism

Thursday, July 14th, 2016

So… if God really cares, but belief is a prerequisite then why doesn’t he appear, take my doubt and sequester it?

With a public miracle or a television appearance LIVE at 6, I’d be a faithful adherent.
This might offend believers and I’m sorry about that but I’m going to carry on heedless
if faith is paramount and science needless then hell must be full of overachievers
you see it seems to me that if belief is key then hell must be one hell of a party
the great minds are there, I’ve no doubt about it I’ll take this time though to discuss the devout.

They might seem fine but it can’t be denied they talk to an omnipotent man in their mind
I sit back politely witnessing the absurd as decisions are being made based on voices unheard
I’m going to clarify now so you don’t misconstrue what I’m saying
ask any proud believer, this is essentially what they’re stating.
They want to get to heaven which is reliant on them behaving
but the law of their lord is not open to debating
so when push comes to shove the law or our land is a plaything
they play by their own rules and we’re expected to placate them
there’s a voice in their head and they follow its will
and that’s fine when it says give to charity but sometimes it says kill and if its will is to kill then they are willing and able, they literally invented murder, just read Cain and Abel.
This ideology is frighteningly unstable, we need to educate people beyond this dangerous fable.

I know what’s coming next.

“Yeah but if you’d seen what I’ve seen you wouldn’t be making such a scene I’ve experienced miracles man, God moved through me”

Well that’s great.. but with just a little read you’d see your miracles can be explained by basic psychology.

You see..

When you avoid proof and keep your distance there’s a reason for that, they call it cognitive dissonance and when you decry facts to justify what you believe in there’s a name for that too, it’s called illogical reasoning, these are defence mechanisms to avoid an emotional upheaving your mind will do almost anything to keep you believing.

Now while I’m on the topic I’ll address the agnostics sitting on the fence wondering why I’m so caustic they say:

“Bro. Stop being such a dick it doesn’t affect us man just let people think what they think”

But it does affect us. Consider the time and lives wasted if it weren’t for religion we mightn’t have had the dark ages
we could have conquered poverty and be flying around in spaceships instead we’re earthbound bickering about gay relations.

I’ll finish soon and I won’t go on but I know an author more enlightening than John, his name is Dawkins he uses logic you can’t refute
I recommend his books, they helped free my mind from recluse.

It’s time we face facts.

The universe is cold and uncaring which implies that we’re alone and it’s scary I can’t deny that but if you like it or not it’s still the truth. Deny gravity but you’ll still fall off the roof.

Poem by Harley Neville

Music by Mike Newport: www.mikenewport.com
Edited by Craig Macintosh

Odešel Jan Bezděk aka Ice B

Sunday, November 22nd, 2015
Ice B

Ice B

Odešel dobrý kámoš, neskutečný šílenec, výborný MC/zpěvák kapely Elektrick Mann. Rád vzpomínám na společnou civilku na ZUŠ v Rožnově, poté co jsme odmítli nástup na vojenskou službu. Velká škoda jeho života. Upřímnou soustrast rodině :(

Support: I Get Knocked Down (The Untold Story of Chumbawamba)

Friday, July 10th, 2015

Aaaah.. Moje stará velká láska Chumbawamba. Když přesně před třemi lety v červenci 2012 oznámili konec své společné hudební poutě, zamáčkl jsem slzu, neboť je to parta, která mě jak hudebně, tak politicky značně ovlivnila, a to hned vedle takových borců jako The Beatles, The Clash, The Jam či NoMeansNo. Rozhodně mě dostali i svým nebývalým nadhledem, humorem a sebeironií, svou nechutí nechat se svázat jakýmkoliv stylem, ať už hudebním, uměleckým, vizuálním nebo jiným. Když vydali dokument o historii kapely, dali mu název Well Done, Now Sod Off (Dobré to bylo a teď vodprejskněte) a mimo jiné v něm čtou ukázky z nenávistných dopisů, které jim poslali rozhořčení fanoušci. Na své stránky umístili písně kapel, které natočily protestní anti-Chumbawamba desku. No prostě paráda.

Chumbawamba

Chumbawamba

Nejzajímavější na nich je to, že jejich jméno, tedy mimo určité alternative-punk-folkové kruhy, nezná nikdo, ale skoro všichni lidi, které jsem kdy potkal, bez ohledu na to, odkud pocházeli, je znali – respektive jejich song Tubthumping. (Ehmm cože? No ten však, víš I get knocked down but I get up again and you’re never going to keep me down! A jooo, ty myslíš tenhle, tos měl říct rovnou!). No, popravdě není to jejich nejlepší song. Ale story, která s ním souvisí, je neuvěřitelná. Anarcho parta žijící ve squatu v Leedsu se dostala na první místa světových hitparád jako slepí k houslím, a to už i ti slepí by měli větší šanci. Kvůli tomu to chlapci a holky z Chumby neměli věru lehké – velká část jejich do té doby věrné fanouškovské základny je poslala do horoucích pekel za zradu scény, svých postojů a ledasčeho.

I Get Knocked Down

I Get Knocked Down

Jenže tohle je kruci Chumbawamba! Takže to nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Díky onomu songu se dostali na místa a do kontextů, kam by se jinak nedostali ani ve snu, a všude tam zastávali postoje a myšlenky, které podporovali již dříve. Neuvěřitelné rozhovory v různých talk show, přebírání cen, kde chrstli kyblík vody na místopředsedu vlády Velké Británie Johna Prescotta, ale hlavně naprostou většinu peněz, které vydělali z prodeje tohoto singlu a téměř stejnojmenné desky, věnovali na různé projekty, které vždy podporovali. Společnost General Motors nabídla v roce 2002 Chumbawambě 100 tisíc dolarů za svolení použít jejich píseň Pass It Along z alba WYSIWYG v televizní reklamě na auto Pontiac Vibe. Chumbawamba souhlasila a celou částku obratem věnovala anti-korporátním aktivistickým organizacím Indymedia a CorpWatch, kteří je použili na informační kampaň za životní prostředí namířenou proti společnosti General Motors. Hehe, inu, kvalita. A pak se vrátili do malých klubů, založili vlastní DIY label Mutt Records, poté se ještě připojili ke komunitnímu labelu s příznačným názvem No Masters, vydali pár folkových desek a oznámili rozpad.

Nicméně před pár dny se přes email ozval jejich (dnes již bývalý) zpěvák Dunstan Bruce svým věrným (ano, děkuji:) s prosbou o finanční podporu pro chystaný dokument I Get Knocked Down (The Untold Story of Chumbawamba), který vypráví jejich neuvěřitelný příběh, s podtitulem Jak přežít jako politická popová hvězda a udržet si přátele, sebeúctu a smysl pro humor, i když vás všichni nenávidí. Nu bylo jasné, že je musím podpořit a peníze jsem poslal – jedná se o crowdfundingovou kampaň v rámci stránky Kickstarter, tedy přímá podpora od lidí bez reklam a korporací. A Dunstan připojil i prosbu, abychom to šířili, jak můžeme – tímto tedy činím a prosím i vás – můžete-li, chcete-li, pošlete jim jakoukoliv částku, budou vděční i za 1 libru – a to ZDE (klikni).

Rekomando: Rožnovský punk na Radiu Wave

Thursday, May 21st, 2015

Rád přináším tiskovku a odkaz na pořad, který zazněl na Radiu Wave, kde se v pořadu Špína představili mí staří dobří kámoši z rožnovské punkové scény, Ctib a Leňa. Přečtěte, poslechněte, stojí to za to.

Ctib a Lena na Wave

Ctib a Lena na Wave

Tiskovka k pořadu: Jejich hudba má daleko k okázalé tvrdosti nebo agresivitě, ale o to intenzivnější a pevnější je uvnitř. Jejich texty jsou stejně syrové jako poetické a svým přesným vystižením bolavé každodennosti vás posadí rovnou na rozpálenou asfaltku mezi mrtvolky žab. Uštkni jako zástupci rožnovské hrdě soběstačné scény kolem bývalého klubu Vrah v dubnovém vydání Špíny.

Rok poté, co Vrah ukončil činnost, jsme se Ctibem a Leňou důkladně zavzpomínali na výjimečnou scénu, která se v Rožnově přirozeně utvářela od 90. let. Vrah (a ještě před ním Garáž) byl především místem pro setkávání lidí, kteří nejsou stejní, ale přesto je něco spojuje. Lidí, kteří mají svůj vlastní náhled na věci, a jak říká Ctib, „udělají to tak, jak by to nikdo další neudělal“. Vrah sloužil jako zkušebna, koncertní sál, knihovna, galerie nebo veganská jídelna, ale vždycky šlo spíš o myšlenku než o barák. Mluvili jsme o všem možném, co bylo i co by mohlo do budoucna být. Nový prostor podobného druhu se prý sice zatím nerýsuje, ale idea místa, které by fungovalo podle jiných pravidel než většina společnosti, pořád žije. A kdoví, možná v Rožnově vznikne třeba DIY nahrávací studio.

Se Ctibem a Leňou jsme probrali každoroční Setkání svobodných duší (které bude i letos), připomněli další zásadní osobnosti místního kontrakulturního života (André Bhópal nebo Martin Valášek) a prozkoumali povahu tzv. rožnovského punku (je to zvuk, jsou to názory, je to sdílená zkušenost a přátelství, které přestálo i chvíle nebezpečí?). Nevyhnutelně došlo na impozantní výčet kapel, kterými oba přítomní prošli (to si nechte vyprávět radši přímo od nich, protože sem se to ani nevejde), a dotkli jsme se i výchovy k punku v Čechách, respektive na Valašsku.

Tuhle mimořádnou Špínu poslouchejte ušima šelem.

Playlist:
Co-Ca – Vrah (1:59, Nikt Nic Nie Wie)
Uštkni – Asfaltka, bordel, vedro (3:03, Papagájův Hlasatel Records)
Cathead – Naposled sluncem (1:32, Malarie Records)
Telefon – Něco tady nehraje (1:49, samizdat)
Kultra! – Salto Mortale (2:42, samizdat)
Uštkni – Benzínoví narkomani (1:54, Papagájův Hlasatel Records)
Telefon – Pojistit (1:50, samizdat)

Rekomando: HC/Punk kompilace Na krev vychází 28.12.14

Sunday, November 30th, 2014

Tohle vám s radostí doporučím, samá kvalita, jak textově, tak hudebně. Kompilace je výsledkem nápadu, který vzešel od kapely Innoxia Corpora, kde hraje mimo jiné můj bratr (musím se trochu pochlubit).

Na sklonku roku a to 28.12.2014, vychází tematická kompilace českých DIY hardcore punkových kapel starého školy, nesoucí název Na krev. Jméno kompilace se zrcadlí ve 12 písních, které se snaží zachytit všechny obsahové výklady, od zarputilosti, poctivosti, přes agresi, k pokrevnímu bratrskému spojení až po hodnoty, kterým dnešní doba poněkud nedopřává. Krvavě červený vinyl s vloženým CD je 30 minutovou transfuzní dávkou, vytvořenou spojením kapel ALIUSTERRA, MacGYVER, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE a EVIDENCE SMRTI. Ukázky můžete poslechnout na Bandcamp.com (klikni). Máš-li zájem, mailuj: nakrev@centrum.cz, LP+CD je za klasických 250 kaček. Vydáno kapelama (CZ press díky XvinylX).

Na krev

Na krev

At the end of the year, on 28 December 2014, a new themed compilation of Czech DIY old-school hardcore punk bands is to be released, entitled Na krev (quite difficult to translate, let’s say it is a blood-related album). The name of the compilation is reflected in 12 songs that try to capture all of the content interpretations from dourness, honesty, through aggression, bloodline fraternal connection to values that are on the outskirts of interest of the majority society nowadays. The blood-red vinyl with an inserted CD is a 30-minute transfusion dose created in cooperation by bands ALIUSTERRA, MacGYVER, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE and EVIDENCE SMRTI. You can listen to samples on Bandcamp.com (click). If you’re interested, send an e-mail to: nakrev@centrum.cz, LP + CD for CZK 250 (EUR 9). Released by the bands (CZ press thanks to XvinylX).

Pozvánka: Vzpomínky osvětimské knihovnice | 03.12.14 Rožnov p.R.

Saturday, November 29th, 2014
Dita Krausova

Dita Krausova

Předávám pozvánku od mé dobré kámošky Oliny, jednoho ze členů širší Kultra! rodiny:

Jedinečné setkání s Ditou Krausovou, která je od vydání románového bestselleru španělského autora Antonia G. Iturbeho známá také jako osvětimská knihovnice. Dita Krausová se narodila 12. července 1929 v Praze. Prošla Terezínem, Osvětimí, osvobození se dočkala v Bergen-Belsenu. Po válce se provdala za spisovatele Otu B. Krause (1921-2000) a roku 1949 s ním odjela do Izraele. Vystudovala pedagogiku, angličtinu, kterou léta vyučovala. Žije v Netanji. Po smrti svého manžela se mj. stará o vydávání a propagaci jeho knih.

ITURBE, Antonio G.: Osvětimská knihovnice.

Dita dospívá za druhé světové války, autor sleduje její osud od roku 1939. Postupem vyprávění stárneme s ní: v Praze, v Terezíně, v Osvětimi, nakonec i v Bergen-Belsenu. Její běžnou starostí je najít v jediném jídle dne kus tuřínu, nepřijít o večerní chleba, nebo ho dobře směnit. Přesto se ale od ostatních dost liší. Minimálně drobně postřehnutelnou kapsou pod šaty, kde ukrývá knihy – a ne ledajaké, třeba Haška, Wellse, Freuda. V lágru? Ano, i v těch nejbídnějších podmínkách jsme stále lidmi. “Holčička? Tak pozor, madam, to teda ne! Na to, abych byla holčička, musela bych mít nějaké dětství!”

A je to pravda, nebo románová fikce? … a záleží na tom? Kdo asi zažil a dovede převyprávět Sonderbehandlung – pečlivé zacházení, tj. komín- smrt v plynové komoře? Dita Kraus ano, ale jinak. Vřele doporučuji knihy Ditina muže Oty Krause Můj bratr dým a Země bez Boha.

Kdy: Středa 3. prosince od 17.30 hod.
Kde: Podkroví Městské knihovny v Rožnově p.R.
Vstupné dobrovolné.

Photos: Nature and Buildings of Wales | Natur ac Adeiladau o Gymru

Monday, August 11th, 2014

Přináším druhou várku fotek z Walesu, tentokrát z různých míst napříč zemí od jižního pobřeží k nejzápadnějšímu výběžku Walesu, přes centrální vysočiny na sever a zpátky přes Snowdonii a Brecon Beacons. Fotil jsem zálivy, hrady, ostrovy, neolitické stavby, polodivoké koně, Měsíc, hory. Zde je alespoň pár z nich.

Pentre Ifan Dolmen, Wales

Pentre Ifan Dolmen, Wales

Here is the second set of photos from Wales, this time from various locations across the country from the south coast to the westernmost tip of Wales, through the central highlands to the north and back across Snowdonia and Brecon Beacons. I took pictures of bays, castles, islands, Neolithic structures, feral horses, Moon, mountains. There are at least a few of them.

Carew Castle, Wales

Carew Castle, Wales

St Govan's Chapel II, Wales

St Govan’s Chapel II, Wales

Nash Point, Wales

Nash Point, Wales

Slate Rock, Wales

Slate Rock, Wales

Tre'r Ceiri Fort, Wales

Tre’r Ceiri Fort, Wales

Feral Horses, Wales

Feral Horses, Wales

St Govan's Chapel, Wales

St Govan’s Chapel, Wales

Weobley Castle, Wales

Weobley Castle, Wales

Pennard Castle, Wales

Pennard Castle, Wales

Dolwyddelan Castle III, Wales

Dolwyddelan Castle, Wales

Maen Ceti, Cefn Bryn, Wales

Maen Ceti, Cefn Bryn, Wales

Pennard Castle Bay, Wales

Pennard Castle Bay, Wales

Tre'r Ceiri Walls, Wales

Tre’r Ceiri Walls, Wales

St Brides Bay, Wales

St Brides Bay, Wales

Moon above Wales

Moon above Wales

Rekomando: Setkání svobodných duší | 01.02.08.2014 Rožnov p.R.

Friday, July 25th, 2014

Tiskovka, autor Ctib: Jsem tu s pozvánkou na každoroční Setkání svobodných duší, které proběhne v pátek 1. a sobotu 2. srpna v Rožnově pod Radhoštěm v areálu bývalé střelnice na Dolních Pasekách.

Start bude divoký. ANUS je začínající sice, ale už teď přesvědčivá kapela z Martina a úderem dvacáté hodiny odpálí Duše patnáctiminutovým setem běsného punku. Následuje randál jiného ražení. Pochmurné povídačky na pozadí dvouakordového skřípotu kytary do vás nahustí první sólista letošních Duší UNKILLED WORKER. Pak domácí TELEFON se setem jako vždy obohaceným o překvápka adresovaná speciálně Duším. Pak zvolníme, rozhoupou se beaty a svoje rýmy do nich začne hrnout druhý sólista Duší INAU, jeden z těch, kteří mají co říct. Jako organizátoři koncertů jsme se vždycky snažili o přesahy mimo punkové končiny, proto závěr pátečního programu bude patřit kapele DVA a jejich hravé a nezaškatulkovatelné tvorbě.

SSD 2014

SSD 2014

Na sobotu chystáme nejprve několik doprovodných programů. Odpoledne se kromě tradičního pingpongového turnaje budeme tentokrát věnovat historii a hlavně budoucnosti VRAHA. Hudební část sobotního programu bude střídat melodičtější polohy punkové muziky s hrubostma. O půl šesté odstartují domácí UŠTKNI. Kapely z Jeseníků odjakživa dokázaly svou hrubozrnnou palbu postavit na vynikajících nápadech a zahrát ji s odpichem (vzpomíná si někdo třeba na ZRÁDCE RASY?) – přesně tohle platí i pro seveřany NORTH MORES. Po nich nastoupí původně havířovští, dnes pražsko-havířovští GAGARIN s experimentálnějším pojetím punku – taneční rytmy a uřvaný vokál. Když už jsem vzpomínal na ZRÁDCE, v KUTYA HARAP, kteří nastoupí potom, hraje na kytaru jedna z jejich základních postav, Rejžek. Jedna z nejzajímavějších ostrých kapel současného českého punku! Předposlední položkou programu je znovuobnovená KULTRA!. Nečekejte ale totéž co kdysi, dnes je to hitový drum’n'bass punk s parádními (a parádně podanými) texty. A nakonec poslední sólista. Akustická kytara a hlas. Romantický folk? Ani náhodou! Egopunk! Zkrátka, tečku za letošním Setkáním svobodných duší zapíchne CTIB. Oba večery budou po skončení živé muziky patřit muzice reprodukované.

Za pořádající VRAHpartu zve Ctib.

Rekomando: Wales, Snowdon | Cymru, Yr Wyddfa | Part I

Monday, July 14th, 2014

Po delším čase přináším pár fotek z cest po … obvykle píšu “po Skotsku”, ale vloni jsem nakonec dal na rady těch, kteří tvrdí, že pokud se mi líbí Skotsko, pak se mi určitě bude líbit Wales, a jel jsem tam. Inu, líbil. Ale Skotsko to není. Ne že by tam nebylo pěkně, ale přece jen je to ve srovnání se severními končinami Skotska, kam jezdím nejraději, častá turistická destinace, a proto tam jsou všude nějací lidi. Z čehož jsem nadšený moc nebyl. Ale přece jen, byla tam nádherná místa. Fotky jsem rozdělil do dvou částí, první menší představuje nejvyšší horu Walesu, Snowdon v Snowdonii. Druhá větší pak přinese výběr z cest napříč Walesem. Klikněte pro zvětšení.

Llyn Llydaw, Sheep and Me

Llyn Llydaw, Sheep and Me

With some time gone by, I bring a few pictures from my travels around … usually I write “around Scotland”, but last year I finally heeded the advice of those who say that if I love Scotland, then I will love Wales, so I went there. Well, I did like it. But it is not Scotland. Not that it was not nice there, but still if compared with the northern parts of Scotland, where I love it most, it is a frequent tourist destination, so there are some people everywhere. Of which I was not too excited. But still, there were wonderful spots. I divided the photos into two parts, the first smaller one presents the highest mountain in Wales, Snowdon in Snowdonia. The second larger one will bring a selection of trips across Wales. Click to enlarge the photos.

Snowdonia Hills

Snowdonia Hills

Abandoned Shelter, Snowdonia

Abandoned Shelter, Snowdonia

Snowdonia Mountains and Valleys

Snowdonia Mountains and Valleys

Snowdonia, Wales

Snowdonia, Wales

A View from Snowdon

A View from Snowdon

Sky and Meadows in Snowdonia

Sky and Meadows in Snowdonia

Sheep, Llyn Llydaw

Sheep, Llyn Llydaw

A View from the Path, Snowdonia

A View from the Path, Snowdonia

Llyn Ffynnon-y-gwas, Snowdon

CLlyn Ffynnon-y-gwas, Snowdon

Snowdonia Ridge

Snowdonia Ridge