Archive for March, 2009

Petice proti nesmyslnému kácení stromů

Monday, March 30th, 2009
Harvester

Harvester

Dnes, v době silného znečištění životního prostředí, jsou stromy nenahraditelné. Ostrůvky zeleně v intenzivně využívané krajině a v umělém prostředí měst vytvářejí kyslík, osvěžují vzduch, zachycují prach a škodliviny, hubí mikroorganismy, poskytují stín a tlumí hluk. Parky a sady jsou často jedinými místy k procházkám a odpočinku. Stromy vysazované od renesance podél řek a cest jsou důležitým životním prostorem pro řadu živočichů, utvářejí typickou českou krajinu a připomínají moudrost našich předků. Úbytek zeleně ohrožuje lidské zdraví.

Znepokojuje nás masivní kácení zdravých stromů, jehož jsme v posledních letech svědky. Pod záminkou bezpečnosti dopravy padají staleté aleje, ve městech a obcích se kácejí stromy i parky, zelené plochy mizí po celé zemi. Zatímco kdekdo kácí, málokdo sází.

Tolik úryvek z preambule petice, která se staví proti rozmáhající se zhovadilosti v přístupu ke stromům. Chcete-li tuto petici podpořit, můžete tak učinit zde.

Patrick Bergman 1.dubna živě na Laminate

Sunday, March 29th, 2009
Patrick Bergman

Patrick Bergman

Přestože by se to mohlo díky kombinaci data a četnosti vystupování hlavního hosta zdát jako součást aprílových fórků, 1. dubna 2009 vystoupí na Laminátu legendární Patrick Bergman, tajemná to postava elektronického symphonic-jungle-ambient-popu (nemějte strach ze slůvka pop – tak jako u všech ostatních stylů existuje mizerný a solidní pop a Patrick je v mých očích, respektive uších rozhodně popař solidní:).

Jeho první hudební počiny se datují do roku 1995, dva roky poté již realizuje první tracky počínající písmenem A. V roce 1998 vydává svépomocí ve stylu DIY (do-it-yourself) první neoficiální kompilaci svých písní pod názvem If. V témže roce také spolupracuje s kapelou Lety Mimo na jejich albu. Další album pod názvem When spatřilo světlo a tmu světa v roce 1999, počátkem nového milénia pak dokončuje kompilaci Because, která se v roce následujícím dočká i oficiálního vydání. Rok poté Patrick vyrchlí během masivní tvůrčí erupce kompilace Execute, Exept, Nonsense, Dull, jeho písně se objevují i na kompilaci Czech Sound. V té době se s Patrickem poprvé setkávám i já, a to poté, co jsme byli oba nezávisle na sobě osloveni, zda bychom hudebně nepřispěli na album Planet Dance na podporu ekologického hnutí Greenpeace. Zjistivše, že jsme oba z Pardubic, dali jsme hlavy dohromady a výsledkem byl úvodní track zmíněné kompilace – Patrickova píseň f162nd doplněná mým textem vyšla pod názvem Free Trade of Our Souls. V dalších letech Patrick své fanoušky potěšil nejen kompilacemi Inane, Often a Probably, ale i spoluprací s dalšími muzikanty, jmenujme alespoň slavného saxofonistu Ivana Myslikovjana či kytaristu Ready Kirken Zdeňka Cerala. Sympatický je mi rozhodně jeho punkový přístup k věčnému tématu muzika vs. byznys – veškeré své písně dává na svůj web ke stažení zdarma.

V poslední době jej opět po určité odmlce můžete zastihnout na pódiu s jeho Starfleet, volným a občasným seskupení, které s basou, bicími a dvěma zpěvy uvádí v život některé z jeho písní. Nuže, ve středu 1.4.2009 máte možnost si tuhle partičku poslechnout na prvním Laminátu 12. sezóny.

Maaaassiiiif Alef Zero na Laminate

Friday, March 20th, 2009
Alef Zero

Bady (Alef Zero)

Oslavy 11. narozenin Laminátu jsme ve zdraví přežili a směle vykročili do roku dvanáctého.  Hřeb večera Alef Zero předvedli masivní výkon a já jsem nucen konstatovat, že jsou čím dál lepší – že to byl poctivý nášlap zhodnotil i komplet našlapaný Pes. Náš dík patří i hostům Lulu Rulez a Rasterovi, kteří skvěle podpořili atmosféru vypečeného večírku, a samozřejmě největší dík letí ke všem těm, kteří s námi přišli slavit! Později zde snad i přidám nějaké foto – i když jsme si několikrát předsevzali, že se nebudeme fotit.

No a já si s hrůzou uvědomil, že jsem v Psovi strávil třetinu svého života:))

Laminate – 11. let alternativního dyzzka

Wednesday, March 18th, 2009

Ano, je to tak. Legendární (snad to už tak můžu říct:) antifa dyzzko Laminate vloni vstoupil do druhé dekády a my si tak dnes můžeme připomenout jeho 11. narozeniny. Tedy, budete-li se večer nudit, stavte se do klubu Žlutý pes v Pardubicích. V režii rezidentů Vaanta a Vaczecha zde proběhnou decentní oslavy, jež se ponesou v rytmu lámaných beatů milých hostů Lulu Rulez (umerkura.cz) a Rastera (FDC), hlavním momentem večera pak bude vystoupení vynikající drum’n'bass/breakbeat kapely Alef Zero.

Ještě bych se pokusil o jakoby (ano, lingvistická vycpávka) reklamní slogan:

Laminate – pravděpodobně nejdéle fungující, pravidelná  jungle/dnb/breakz party ve střední Evropě:)

Válka je vůl

Tuesday, March 17th, 2009
Bill Hicks

Bill Hicks

Do Links jsem přidal odkaz na stránky již zesnulého, svým poselstvím však neskutečně živého amerického stand-up komika Billa Hickse, záznamy jehož ostrých politických vystoupení najdete na zmíněných stránkách. Svými výstupy se obouval do bezbřehého konzumerismu, politického a náboženského vymývání mozků a nekonečného zbrojení. Bojovník proti mainstreamu, jehož cílem bylo především podnítit ostatní, aby mysleli za sebe. Jak podotknul správce stránek Must Watch, “přes svůj nadhled v mnoha oblastech filosofie a politiky si zachoval výrazové prostředky zedníka z hospody čtvrté cenové. Možná je to právě ta kombinace logických argumentů prokládaný pestrým slovníkem, která mu přinesla vyprodaná představení”, a já dodávám i nevraživost všech, kterým se podíval na hnijící zuby. Fragmenty a úryvky jeho vystoupení samplovala do svých písní řada umělců z rockové i elektronické scény, za všechny jmenujme alespoň Super Furry Animals, Fila Brazillia, Tool, Radiohead či Adam Freeland, jehož song We Want Your Soul patrně bude znát většina návštěvníků těchto stránek.

Druhý přidaný odkaz vás přesměruje na stránky Must Watch, kde najdete dokumenty, které mají jen malou šanci dostat se do mainstreamových medií – mimo jiné i podle mne největší pecku od výše zmíněného Billa Hickse, představení Revelations. Mrkněte na ně, nezapomínejte však, že stále ještě můžete používat svůj mozek a tudíž nesouhlasit se něčím, co vám kdokoliv, včetně mne, předkládá. Řada stránek, které se nějakým způsobem vymezují vůči establishmentu či kritizují nešvary tohoto světa, vás také lehce může přesměrovat na ty, které za vším vidí spiknutí konkrétní etnické skupiny, nejčastěji Židů. Já v nic takového nevěřím – tvrdím, že hovada jsou všude a je jedno, jestli se hlásí k tomu či onomu náboženství, k té či oné národnosti – touha po moci a penězích, brutalita a agrese je prosta jakéhokoliv rasového či náboženského rozměru, hrozí všude – protože jsme všichni jen lidi, a proto jakýkoliv nacionalismus je v mých očích spíš diagnóza než vážně míněný postoj. Ti, kteří se za viníka problémů dnešního světa snaží označit třeba zmíněné Židy, pak pouze svou hloupostí oddalují hledání možného východiska. Já řešení problémů světa nenabízím, vyzývám však k samostatnému myšlení a k odmítnutí jednoduchých, zkratkovitých řešení na bázi příslušnosti k určitému národu, náboženství či kultuře. Bolest cítí každý živý tvor stejně. Proto není rozdíl mezi zabitým Izraelcem či zabitým Palestincem, jakékoliv vraždění je hnus, a proto až do své smrti budu vystupovat proti válkám, budu odmítat členství v jakýchkoliv vojenských organizacích, nikdy žádným způsobem nepodpořím nic, co je spojeno s armádou, tedy ani slavný americký (a ani ruský, čínský, arabský, či český) radar. Vím, asi to bude pro některé naivní a psycho, ale pro mne je válka takový hnus, že radši budu naivní, než abych ji jakkoliv podpořil. V době, kdy miliony lidí na celém světě umírají hlady (často z důvodů místních válečných konfliktů), vydávat jakékoliv finanční prostředky na zbrojení je to pravé psycho.

Anti-Copyright Forever!

Wednesday, March 11th, 2009
Anti-Copyright

Anti-Copyright

Na tomto webu samozřejmě platí anti-copyright coby vztyčený prostředníček mafiím typu OSA. Bude-li mít někdo zájem si stáhnout některou z písní v sekci Music / Lyrics, stačí klasicky kliknout pravým tlačítkem na Odkaz na stažení – Download Link, případně si je lze pouze přehrát ve vestavěném přehrávači.

Kopírujte, stahujte! Anti-copyright forever!

Music & Politics

Tuesday, March 10th, 2009

Tak, konečně jsem trošku naplnil tyto stránky obsahem – v Sekci Music / Lyrics najdete většinu písní (včetně textů), které jsem kdy s někým natočil, a postupně tam budu přidávat nové. Ve stádiu dokončování jsou dvě nové symphonic-anarcho-ultra-pop písně s Patrickem Bergmanem, jeden pomalejší dub-step-punk s Philipem TBC s názvem Come On, Mainstream! pro jeho debutové album a jeden minimal-techno-dub A Drop in the Ocean s Clarou Bailar.

K poslechu se chystám nabídnout také poměrně raritní nahrávky naší HC-punk-pop-ska-break kapely Kultra, které nedávno objevil v kdesi v nánosech prachu náš kytarista Ctib – jedná se o záznam asi devíti písní s datem kolem roku 1997 z garáže na 4-stopý mixák, takže příliš nablýskaný zvuk nečekejte, ale jako lahůdku pro fanoušky old-school-HC-punk-pop-ska-breaku to brát můžeme:)

Na pravé straně naleznete odkazy na stránky, které považuju za zajímavé/důležité/zábavné. V podstatě by se daly rozdělit do dvou skupin – jednak odkazy na různé organizace, které se zabývají lidskými či zvířecími právy a ochranou přírody (Amnesty International, Different Life, Svoboda zvířat, Free Tibet, Festival Jeden svět, Arnika, Děti Země a svým specifickým způsobem i Anti OSA), a jednak odkazy na spřízněné duše a kamarády – na výborné punkové kapely Complicite Candide a Innoxia Corpora, rožnovský undergroundový anarcho-klub Vrah, nejrozmanitější Divadlo 29 a na mé přátele z elektronického dvorku. Specielně bych rád upozornil na stránky předčasně zesnulého Honzy Buráce Buryánka, nejúžasnějšího člověka, jakého jsem kdy v životě potkal.

Ostrý obraz a dobrý zvuk!