Archive for April 21st, 2009

Susan Boyle – všem cynikům navzdory

Tuesday, April 21st, 2009

Ani nevím, jak začít. Soutěže typu Britain’s Got Talent a její klony jako Česko hledá superstar mám v paži, na článek o Susan Boyle ze Skotska (joo!) jsem narazil náhodou na Britských listech. Možná jste ji už viděli, možná jste o ní četli i v nějaké posranosti typu Blesk a možná se mi budou drsani smát. No, ty vole, co tohle dělá na nějakých jakoby jungle-punk-hippie stránkách? Když jsem viděl záznam z vystoupení této paní, brečel jsem jak malý kluk. Její neuvěřitelně smutný osobní příběh, její hustá nebojácnost, její nikdy nesplněný sen, její přesto nehynoucí naděje v lásku, její absolutní fuck off mediálně diktovanému obrazu krásy a vkusu, její volba písně a textu, její nádherný hlas. Ve chvíli, kdy se objevila prvně na pódiu, všichni se mohli cynismem zadávit. Jakoby groteskní muzika při jejím představování. Hnusné reakce publika. Uštěpačná, sprostá porota. Patrně si to neuvědomovali, ale jejich komenty byly urážlivé i po jejím vystoupení, byť se snažili omlouvat sebevíc.
Pokud jste ji neslyšeli, mrkněte ZDE na záznam jejího vystoupení, kde najdete po pravé straně i text písně, klasiky I Dreamed A Dream z muzikálu Les Miserables. V Guardianu vyšla výborná reakce – její překlad naleznete zde. Začíná slovy: Je Susan Boyle hnusná? Anebo jsme hnusní my?
Přeji Susan, ať se jí splní všechny sny. Jen se bojím, že její výjimečnost opět převálcuje spotřební průmysl, který zná pouze pár šablon – a v zásadě jen jednu. Přesto, Susan, nedej se!!