Archive for April 28th, 2009

Předmájové akce Laminate a Meadow

Tuesday, April 28th, 2009

Rád bych vás pozval na dvě akce, z nichž jedna se koná zítra a druhá den poté (vím, moje avíza akcí s jednodenním předstihem jsou trochu psycho.. ).
Na středeční Laminate tentokrát přijal naše pozvání kamarád, zkušený MC Ghandi aka DJ Tuffghan.di z Olomouce, jeden z mála ve “scéně”, kdo se může pochlubit hudebním vzděláním.
Tak a jen, co jsem tohle dopsal, jsem pro jistotu ještě brnknul Ghandimu – a ten se omluvil, že nepřijede. Nestíhá. Všichni nestíháme. Nu což, pokusím se ještě na zítra sehnat někoho, kdo by mohl zazpívat či zahrát on such short notice. Druhým pozvaným je DJ Formitox, člen pardubických dnb ranařů FDC, tedy jeden z těch, ktěří mají na svědomí tolik oblíbené Drum’n’Bass Conference. Největší vychytávku jsem si nechal na konec výčtu hostů – do našich lámaných beatů se připojí Lukáš Kuta – houslita.

Lukáš Kuta absolvoval Státní konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, kde později pokračoval i ve studiu na Akademii múzických umění. V období studií vystupoval jako sólista s řadou hudebních těles (např. holandským The Nijmegen Orchestra) a získal řadu významných ocenění (třetí cena na soutěži Beethovenův Hradec, kde v roce 1995 získal mezinárodní ocenění za provedení sonáty Leoše Janáčka). Jeho zájem o různé hudební žánry ho v roce 1997 přivedl do swingové kapely Melody Makers Ondřeje Havelky, kde působil do roku 2000.

V současné době se Lukáš Kuta soustředí především na sólové koncerty (Housle nablízko) a vlastní tvorbu. Spolupracuje s rozhlasem, televizí a divadelními soubory Farma v jeskyni a Krepsko (je autorem hudby pro divadelní představení Ztraceni, které je zajímavé svou náročnou kompozicí a těsným spojením s pohybovým divadlem). Dále spolupracuje s houslistou M. Zbrožkem, se kterým hrají virtuózní dueta barokního skladatele J. M. Leclaira. Kromě občasného hostování v Melody Makers hraje příležitostně i v několika dalších kapelách. K nejznámějším patří Eliščin Band Jana Budaře. V duu In Corpore spolupracuje s Anežkou Misauerovou a jejich společný zájem je soustředěn na interpretaci klasické hudby. Od roku 1998 vyučuje Lukáš Kuta na Státní konzervatoři Jaroslava Ježka. Mezi jeho žáky patří např. J. Třasák, který je známý především bluegrassovému publiku. Publikuje v časopise Talent, který je určen učitelům hudby na všech stupních uměleckých škol. Takže tenhle hustý masér se objeví na Laminate, kde se tradičně za gramce postaví také rezidenti, psychokorař Vaczech a hipípopař Vaant.

Druhá pozvánka se vás pokusí nalákat na patrně první letošní větší open air festival Meadow, který proběhne tento čtvrtek 30.04.09. Letos pořadatelé dosáhli pěkného jubilea, takže pokud zavítáte, vězte, že to bude již desátý ročník. Z malé a téměř soukromé oslavy čarodějnic se během předchozích devíti let stal respektovaný open air festival o 4 pódiích a téměř dvoutisícovou návštěvností. Letos pořadatelé festival obohatili o 2 další hudební žánry, 2 živé kapely a 7 zahraničních djs. Pro více informací, včetně line-upu jednotlivých účinkujících, mrkněte na oficiální stránky festivalu.