Archive for July, 2009

Dokument: Dopis Hnutí Duha na téma obohacování ČEZ-u

Tuesday, July 21st, 2009
Chvaletice

Chvaletice

Poslanci ČSSD a ODS (jak příznačné, pozn. vaant) na návrh Martina Římana a Milana Urbana změnili pravidla pro obchodování s emisními povolenkami a věnovali tak ČEZ-u bezmála sedmdesát miliard korun. Přitom jde o peníze, které mohly jít například do masivního zateplování domů a snížit tak účty českým rodinám a i závislost na dovozu plynu. Ve středu 22. července se bude legislativou zabývat Senát.

Emisní obchodování má sloužit výhradně ke snížení znečistění a ne ke zvyšování zisku privátních firem. Pomozte nám prosím zabránit, aby protiústavní “přílepek” Senátem prošel.

Email senátorkám a senátorům, aby hlasovali proti ochuzení nás, daňových poplatníků, můžete odeslat z adresy http://www.hnutiduha.cz/emisnipovolenky

Díky za čas věnovaný tomuto dopisu. Věříme, že s Vaší pomocí se podaří tento legislativní paskvil zastavit.

AKTUALIZACE 1.8.09: Z denního tisku: Jen pár dní po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který energetickému gigantu vynese desítky miliard korun, trávili dovolenou ve známém letovisku Monte Argentario politici Topolánek (ODS), Urban (ČSSD) a Řebíček (ODS) a lobbisté napojení na ČEZ. Nechyběla ani projížďka na jachtách.

Jsem nadšen hrou ČSSD a ODS na dvě jakoby soupeřící strany – díky jejich možné společné lidové frontě v parlamentu po příštích volbách se můžeme těšit na další kvality, jako je tato. A proto, stádo, vol ODS a ČSSD, ať si to mohou ještě lépe rozparcelovat.

Návrh Předvolební hymny ČSSD

Monday, July 20th, 2009
Paroub-egg

Paroub-egg

Jsa zavalen v poslední době překlady, trochu jsem zanedbával svoji politicko-hudební nástěnku (ano, v podstatě jsem nástěnkář).

A protože se opět pomalu blíží volby, připravil jsem si pro své oblíbence dárek nejhezčí – písničku. Solidní strany často mají potřebu přilákat své ovečky nějakou pěknou melodií – vzpomeňme například hitparádový opus Měčiarova HZDS Vivat Slovakia.

Teď jsem onu potřebu pocítil já, jelikož minulé krajské volby voliči dokázali, že je vlastně všechno jedno – mafie, nemafie, Paroubek jde s lidem a lid jde s Paroubkem. Během necelé hodiny (neřešte zvukovou stránku, prosím) jsem proto ve Fruity Loops spáchal věc, kterou navrhuji coby Předvolební hymnu pro ČSSD. Snad se soudruhům bude líbit, když tak ještě vylepším zvuk.

PS: Dlouho jsem hledal nějakou pěknou fotku předsedy. Na webu je sice spousta plodů lidské tvořivosti, nakonec se mi ale stejně nejvíc líbí jeho oficiální foto made in Photoshop.

PS II: To, co v písni zazní, je autentický záznam projevu MC-ho Paroubka. Schválně, kterého nacionálně-socialistického politika vám jeho dikce připomíná?

PS III: Není to psycho?

Vaant feat. MC Paroubek (2009) Předvolební hymna ČSSD

Get the Flash Player to see this content.

Odkaz pro stažení / Download Link

Squatting

Friday, July 3rd, 2009
Squat Poortgebouw - Rotterdam

Squat Poortgebouw - Rotterdam

Téma squattingu je řečeno slovy médií hodně kontroverzní – značná část spořádaných občanů si bez snahy zjistit další informace patrně plivne do rukávu a se slovy o špínách a feťácích zatleská každému dalšímu vyklizenému squatu. Část lidí se bude oprávněně ptát, cože to má vlastně všechno znamenat a jak je možné, že někdo někomu obsadí barák. Těch, kteří budou ve squattingu vidět cosi pozitivního, je patrně menšina. Patřím k této menšině.

Na několika squatech v Česku, Holandsku a Anglii jsem nějaký čas pobýval a můžu s klidem říct, že se ve všech případech jednalo o naprosto výjimečná sociálně-kulturní centra, kde se nabízela alternativa všudypřítomné komerční kultuře – pořádaly se zde koncerty všech hudebních stylů, výstavy obrazů či jiných objektů, divadelní představení, semináře, workshopy, přednášky, obyvatelé squatů také často připravovali jídlo zdarma pro bezdomovce v dané oblasti a vybízeli k návštěvě kavárny či knihovny. Vše pod heslem DIY – Do It Yourself, neboli hezky slovensky Urob si sám.

Vím, že pro většinu lidí ani tyto argumenty nezvrátí jejich rozhořčení nad partou lidí, která se rozhodne obsadit prázdný dům – vždyť to není jejich majetek! ‘Co bys dělal, kdyby se ti někdo nastěhoval do kvartýru?’, zní jeden z nejčastějších argumentů. Ale tak to opravdu není – squateři se nikomu do bytu nenastěhují. Pokud by tím byl myšlen obecně ‘můj majetek’ a otázka by byla myšlena upřímně, pak moje odpověď zní: pokud bych na tom byl tak dobře, že bych měl kde bydlet a ještě vlastnil další barák, o který bych nejevil zájem či neměl na jeho správu, léta by ležel ladem a chátral, pak bych se s partou lidí, která by jej případně pod praporem squattingu obsadila, snažil domluvit na podmínkách jeho volného užívání – tak tomu ostatně v řadě případů také je. Proč však vůbec lidé přistupují k takovému způsobu řešení svého bydlení, který není kdovíjak pohodlný?

Squatting se netýká jen našich zeměpisných šířek a už vůbec ne jen naší doby (viz Diggers v 17. století nebo tzv. favelas v současné jižní Americe). V různých částech světa se objevuje v reakci na tržní bytovou politiku města či státu, jejíž výsledkem jsou často až nesmyslně vysoké nájmy. Pro slabší sociální vrstvy, samoživitele, mladé lidi a seniory jsou proto šance na získání přijatelného a důstojného bydlení mizivé. Dochází tak k absurdní situaci, kdy na jedné straně lidé nemají domov a na druhé straně se ve městech nachází velké množství opuštěných domů a bytů. Nemám k dispozici údaje z Česka, ale např. v Británii existuje 17490 prázdných domů v Birminghamu, 15692 v Liverpoolu, 14017 v Manchesteru. Nejvíce prázdných domů je v severozápadní Anglii – 135106, což představuje téměř 5% jejího bytového fondu. Tisíce prázdných, chátrajících a opuštěných domů jsou samozřejmě v Londýně, jelikož i zde jsou ceny za dům vysoko nad možnostmi toho, co si je většina lidí schopna vydělat.

Předchozí řádky berte prosím jako pokus o nabídnutí jiného pohledu na squatting než je ten, který vytvářejí masmédia a který sdílí většinová společnost. Máte-li zájem o další info, klikněte zde na stránky o situaci v České republice a zde pro informace o situaci ve světě.