Archive for September, 2009

Rekomando: Seriál Garth Marenghi’s Darkplace

Friday, September 18th, 2009
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi

V nové rubrice Rekomando mé malé internetové nástěnky bych vám rád čas od času představil a doporučil muziku, filmy, divadla či knihy, které mně dostaly.

Coby fanoušek Monty Python a britského humoru vůbec jsem dlouho postrádal něco tak invenčního, tak radikálního, tak surrealistického a tak zábavného jako byl Flying Circus či jejich celovečerní filmové klasiky. Po šedi 80. a počátku 90. let (ok, i tehdy bylo pár výjimek) se koncem milénia cosi zlomilo a nastupuje nová generace post-punkových divadelních formací či jednotlivců jako Julian Barratt a Noel Fielding z The Mighty Boosh, tvůrci surreal seriálů – nebojím se říct sureálů – Father Ted a Big Train Arthur Mathews a Graham Linehan; Simon Pegg, Nick Frost a Jessica Stevenson ze Spaced; partička z Black Books v čele s Dylanem Moranem, Billem Baileym a Tamsin Greig, která se objevila i v další pecce Green Wing, kde exceloval i např. Mark Heap. Většina čtenářů těchto řádků pak bude patrně znát Chrise O’Dowda, Richarda Ayoade a Katherine Parkinson z IT Crowd či The Office, kde hrají Ricky Gervais a Stephen Merchant, kteří po svém hustém debutu udělali dle mne ještě hustší Extras. Všichni výše jmenovaní se navíc samozřejmě znají a vzájemně si hostují ve svých pořadech.

Dnes se vám pokusím představit (ano, pokusím, protože ve skutečnosti to musíte vidět) první parádu. Mystifikace v rámci mystifikace. Vemte ty nejšpatnější klipy 80. let (třetí stupeň od špatný je většinou nejhorší, ale mám pocit, že nejšpatnější lépe vystihuje podstatu klipů, estetiky a většiny mainstreamové hudby 80. let), zetkové horrory (extrémní verze jejich béčkových bratříčků), velko-kapitalistickou estrádou Dallas a socialistický epos Nemocnici na kraji města, výslednou směs rámujte libovolným Filmem o filmu se všemi jeho nešvary a klišé a dostanete jakous takous představu o tom, jak vypadá tento skvost mé sbírky filmů a seriálů (ano, mimo jiné jsem i film-freak).

Garth Marenghi’s Darkplace je britský komediální šestidílný seriál, který při svém prvním uvedení v britské ITV v roce 2004 měl kvůli pozdnímu vysílacímu času jen velmi malou sledovanost – díky oddaným fanouškům se z něj však stala kultovní záležitost. Seriál představuje pořad s názvem Garth Marenghi’s Darkplace, jako by se jednalo o skutečný, nízkorozpočtový televizní seriál z 80. let, který se teprve nyní dostává na obrazovky; tato mystifikace je základem fiktivního rámce celého pořadu. Darkplace coby seriál v rámci seriálu se pyšní záměrně špatnou papundeklovou produkcí, vysloveně mizernými speciálními efekty, topornými hereckými výkony, častými distorzemi “původní” analogové hudební stopy a dějovými liniemi se spoustou vážných trhlin a nelogičností – to celé je pak rámováno rozhovory “ze současnosti” s jednotlivými herci. Autenticita “seriálu v seriálu” je natolik silná, že zmátla i některé novinové recenzenty a diváky Youtube, kteří se domnívali, že se jedná o skutečný, zapomenutý, 25 let starý seriál.

Výchozí premisou seriálu je následující fikce: kdysi počátkem 80. let natočil autor hororových bestsellerů Garth Marenghi spolu se svým vydavatelem Deanem Learnerem nízkorozpočtový seriál s jediným úmyslem: “změnit evoluční vývoj člověka během seriálu o šesti půlhodinových episodách”. Místem děje je Nemocnice Darkplace, která se nachází “nad samotnými branami Pekla,” v Romfordu ve východním Londýně. Sledujeme osudy Dr. Ricka Daglesse, M.D., který bojuje se silami temnot a zároveň se musí vyrovnávat s návalem každodenní administrativy. Jak se dozvídáme z rozhovorů s herci, Channel 4 byl nakonec nucen zamítnout vysílání pořadu pro jeho přílišnou “radikálnost”. Sám Marenghi však naznačuje také zásah z vládních kruhů: “MI8, která je dokonce o tři stupně výš než MI6, to nakonec celé zarazila. A udělala to, protože jsem znal pravdu.”

V roce 2004 se pak seriál dočkal prvního vysílání z důvodu “nejhoršího uměleckého období sucha v historii televizního vysílání”, kdy se Channel 4 rozhodl uvést šest původních epizod, včetně neskutečně hustého, 100% 1980′s klipu k písni One Track Lover, která se zde objeví v podání Dr. Luciena Sancheze (kterého hraje Todd Rivers, kterého hraje Matt Berry – já vím, že to je psycho, ale takový je i celý seriál:)

Sežeňte, stáhněte, kupte – je to hustotka.

Tiskovka: Mistři beatboxu Bauchklang se vracejí do Česka

Friday, September 4th, 2009
Bauchklang

Bauchklang

Organizátoři festivalu UNITED ISLANDS začali s přípravami příštího ročníku. Vedle samotného termínu festivalu, kterým pro rok 2010 bude víkend 24.-27.června, slibují pořadatelé i další akce během roku. První z nich, koncert kultovní beatboxové formace Bauchklang proběhne již za měsíc. 3. října se v Paláci Akropolis vedle rakouských beatboxerů představí také jejich pražský protějšek Beatburger Band.

Bauchklang se českému publiku znovu představí 3.10. 2009 v paláci Akropolis. Jejich strhující vystoupení, ve kterém se mísí prvky electra, dubu, trip hopu i drum and bassu, jim kromě příznivců po celém světě přineslo hned několik ocenění, mimo jiné dvě ceny Amadeus Awards (rakouské obdoby Grammy) a cenu Youngster of Arts Europe, kterou se pyšní například i operní diva Magdaléna Kožená. Ve spojení s Bauchklang se velmi často používá termín Art of Human Voice neboli umění lidského hlasu – kromě mikrofonů nepoužívají žádný jiný nástroj a tedy vše, co od nich uslyšíte, bude takříkajíc na hubu.

Od svého posledního koncertu před dvěma lety stihli natočit živé album Live in Mumbai z indického turné a také nové studiové album Signs, které má vyjít v průběhu letošního podzimu. Nahrávání posledního alba pomalu vznikalo už od roku 2006. Zvukově zůstává věrné masivním basám, výraznému kopáku a krystalicky čistým syntetickým tónům. Oproti předchozím albům se Bauchklang s mnohem větší pečlivostí věnují textům, které se stávají důležitou součástí jejich tvorby. Na připravovaném koncertě v paláci Akropolis uslyšíte jak starší hity jako Rhythm of Time, Barking News nebo Love, ale i novinky z chystaného alba Signs. Po skončení koncertu bude program pokračovat na Malé scéně a Divadelním baru až do ranních hodin.

Do Prahy přijedou Bauchklang v pětičlenné sestavě: Andreas Fränzl (Lead Vocals/Vocal Sounds), Gerald Huber (Human Beat Box/Vocal Sounds), Alex Böck (Vocal Bass), Bina (Mouth Percussion/ Human Beat Box/Vocal Sounds), Philipp Sageder (Backing Vocals/Vocal Sounds).

Discografie:
Don´t Ask Me SP (2001)
Jamzero (2001)
Many People (2005)
Don´t Step EP (2006)
Rhythm Of Time / Barking News EP (2006)

Další informace o Bauchklang najdete na jejich stánkách:
http://www.bauchklang.de

Klip Rhythm of Time na Youtube
Klip Barking News na Youtube

Koncert přináší United Islands of Prague a Palác Akropolis. Mediální partner Radio 1.
Další informace a žádosti o rozhovory: Barbora Šubrtová, bara@joeasgarage.cz, +420 731 00 50 70

Po náletu NATO v Afghánistánu zemřelo až 90 lidí

Friday, September 4th, 2009

Včerejší nálet NATO odpálil v Afghánistánu cisterny s palivem, zemřelo až 90 lidí. Ve zprávách dne byl celý tento masakr popsán jako incident. Pokud by to byl čin druhé strany konfliktu, byl by to barbarský teroristický útok.

Počet civilních obětí stále roste, a přesto budou lidé dál věřit pohádce o míru pro Afghánistán, který tam coby součást NATO přináší i česká armáda. Představte si, že by se Češi začali bránit během invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, útočili by na okupanty, ti pak na ně s ještě větší silou a postupně by rozdrtili jakýkoliv odpor – vždyť přece jeli hájit mír a socialismus.

Obyčejný Afghánec nemusí být příslušník Talibanu, aby nenáviděl Američany a další okupanty jeho země. Obyčejný Čech nemusel být antikomunistou, aby nenáviděl Sověty a spol. Ale ano, zlomit lze každý odpor a pak nastoupí normalizace – doba kolaborace místních s okupanty. Co když to ale už nebude místní za 10-20 let bavit? Proběhne tam sametová revoluce?

Válka není vůl, válka je hnusná sračka.