Archive for September, 2010

Rekomando: Skotsko / Scotland / Alba

Thursday, September 30th, 2010

Dnešní Rekomando nebude ani hudební, ani filmové, ani knižní. Bude pro všechny, kteří někdy pocítí touhu vypadnout z upachtěného Česka a dát vale všem těm místním prudám, které (podle mně) patrně stále souvisí se zparchantělostí, kterou tady zasel bolševik a kterou už jen kapitalista pěkně přiživuje.

Loch Carron

Loch Carron

Dejte výlet do Skotska. Je to překrásná země, není tam moc lidí, a ti kteří tam jsou, jsou ve své většině neuvěřitelně přívětiví a milí. Za těch devět pobytů, které jsem tam za poslední dekádu dal, jsem potkal jen jednoho debila a i toho jsem podezříval, že měl předky spíš v našich zeměpisných šířkách.

Clava Cairns

Clava Cairns

Uprostřed té krásné přírody i v tamních malebných městech vám nějak přestanou chybět všechny ty přinasrané obsluhy v obchodech, zombies ve službách a na úřadech, mafiáni se zlatými řetězy, buranské lingvistické skvosty typu „co čumíš“, nekonečné řady bezduchých billboardů a reklam podél cest, přívětivost našich policajtů, bleskurychlá auta lepící se na to vaše a nervózně vás problikávající, protože jste si dovolili být pomalejší než nějaký další kmotr okresního formátu. Nic z toho tam není. I když si dovedu představit nějakou tu výjimku, která potvrdí pravidlo. Mrkněte na pár fotografií. Ostrovy. Hory. Údolí. Jezera. Hrady. Brochs. Duns. Standing stones. Třeba vás přesvědčí víc než moje malá nihilistická elegie.

Drum Castle

Drum Castle

Duart Castle, Isle of Mull

Duart Castle, Isle of Mull

Dun Troddan

Dun Troddan

Dunnottar Castle Coast

Dunnottar Castle Coast

Dunnottar Coast

Dunnottar Coast

Dunnottar Castle

Dunnottar Castle

Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle

Glenshee

Glenshee

Corgarff Castle

Corgarff Castle

Glenelg

Glenelg

Nacpal bych jich tu víc, ale něco si nechám na příště. Jo a ještě mě napadl jeden dobrý důvod, proč jet do Skotska. Tedy, popravdě se týká jen vegetariánů a veganů: nebudou se tam na vás dívat jako na nějaké psychouše a v každém krámu je neuveřitelný výběr bezmasých kvalit.

PS: Lebloi, díky moc!