Archive for September, 2013

Tiskovka Greenpeace: Save the Arctic – Ice Ride

Wednesday, September 11th, 2013

Přidejte se k tisícům lidí po celém světě a šlápněte do pedálů za záchranu Arktidy! Už v sobotu 14. září v Praze nebo v neděli 15. září v Brně se oblečte do arktické bílé a ukažte na cyklojízdě Ice Ride, že Vám osud Arktidy není lhostejný.

Ice Ride

Ice Ride

V Praze se sejdeme 14. 9. ve 13.00 na Florenci před budovou metra – pojedeme nejdříve Ice Ride a pak se napojíme na Velkou podzimní cyklojízdu, kterou pořádá sdružení Auto*Mat. Cyklisté vyjíždějí v 15.00 z Václavského náměstí.
V Brně odjíždíme 15. 9. ve 14.00 z Moravského náměstí, jedeme přes Komenského nám, Mendlovo náměstí a Ice Ride končí v parku u Anthroposu.

Během léta se v kampani za záchranu Arktidy událo plno věcí. Připravili jsme pro Vás krátký seznam těch nejzajímavějších.

4. července – Shell chce těžit v ruské části Arktidy

Ropný gigant Shell podepsal dohodu s Gazpromem a ruským prezidentem Putinem, který firmu pozval těžit do ruské Arktidy. V Rusku jsou kvůli slabým zákonům úniky ropy a další havárie na denním pořádku. Do Arktidy se nově chystá také další ruská těžařská společnost – Rosněfť, která je zodpovědná za nejvíce úniků ropy v Rusku.

11. července – Rekordní protest

Šest odvážných žen se rozhodlo upozornit na zbrklé plány Shellu po svém. Vyšplhaly na nejvyšší budovu západní Evropy – londýnský mrakodrap Shard (česky Střep). Přímo před třemi hlavními budovami ředitelství Shellu pak rozvinuly vlajku s nápisem Save the Arctic (Zachraňme Arktidu).

14. srpna – Greenpeace v akci na moři proti těžařské společnosti Rosněfť

Ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise se vydal do Barentsova moře, aby sledoval loď provádějící těžební průzkum na objednávku ruské firmy Rosněfť. Při seismickém výzkumu se využívají zvukové vlny o hlasitosti až 250 decibelů, což může poškodit sluch velryb a dalších živočichů. Pokud jsou moc blízko, může je i zabít.

22. srpna – Ruská odveta

Zatímco přes 400 lodí, včetně čínské lodi vezoucí do Evropy náklad spotřebního zboží, už letos dostalo povolení plout tzv. Severní mořskou cestou, ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise, splňující všechny požadavky, souhlas ruského úřadu ani napotřetí nezískal. A když do těchto vod přesto vplul, ruská pobřežní stráž hrozila otevřenou palbou.

25. srpna – Zdrcující potupa Shellu na závodech Formule 1

Během předávání cen na Velké ceně F1 vBelgii, kterou Shell sponzoruje, aktivisté Greenpeace vysunuli přímo pod stupni s vítězi dálkově ovládané bannery, které tam několik týdnů předtím tajně instalovali. Vtipné video z této akce se začalo bleskově šířit mezi lidmi a pak přišlo překvapení – společnost Google ho ze stránek Youtube stáhla. Takové omezování svobody jsme si samozřejmě nenechali líbit a nahráli jsme ho, kde to jen šlo. Zde je možno shlédnout http://youtu.be/SOrVA52c2VI

28. srpna – 36 medvědů obsadilo ropnou rafinérii Shellu v Dánsku

Greenpeace nenechává Shell vydechnout. Po povedené akci na závodech Formule 1 má firma Shell „nové logo“ také na své rafinérii v dánském městě Fredericia. Aktivistům převlečeným za medvědy se podařilo na několika místech proniknout do areálu rafinérie, vylézt na hlavní komín a vyvěsit banner požadující ochranu Arktidy před těžbou ropy.

Arktická tour po letních festivalech v ČR

Před riskantním spojenectvím ropných firem a nebezpečím, které Arktidě hrozí, jsme v Čechách varovali na čtyřech letních festivalech – Benátské noci, Boskovicích, Mighty Sounds a Hip Hop Kempu. Spolu s ledními medvědy a našimi dobrovolníky jsme sesbírali přes 5 000 podpisů pod arktickou petici a nabili více než 2 300 mobilů čistou energií ze slunce.