Archive for November, 2013

Kultra! se vrací | 23.11.13 Vrah Rožnov p. R.

Monday, November 18th, 2013

Ok, je to tady. Po 13 letech se vrací na podium naše stará kapela Kultra. V sobotu 23.11.2013 vystoupí v domovském Vrahovi v Rožnově p. R. spolu s polskýma Drip of Lies a kapelou Houpací koně z Ústí nad Labem. Asi by mohlo zaznít něco o Fénixovi a vstávání z popela, ale byly by to jen kecy. Byť jsme společné vystoupení dali naposledy koncem 90. let, jednotlivci z téhle party nepřestali nikdy dělat muziku. Pravda, sestava bude trochu jiná než tehdy – zatím sháníme náhradu za trumpetistu Maru, Ctib působí ve vynikajících kapelách Telefon a Uštkni, a Olina bohužel má nyní těžší období, takže na ni si ještě počkáme, dá-li to s námi. Nicméně, musím nekriticky říct, že i naše trojúderka Kill-Trek-Vaant se do toho umí opřít, i když asi někteří z těch, kteří znají Kultra vzor 1998, budou zaskočeni z Kultra vzor 2013 – já jsem opustil pozici bubeníka (13 let bubenického půstu se na schopnostech něco pořádně zahrát přece jen podepíše), držím se jen mikráku a bicí tvoříme v kompu. Výsledek? Punk’n'bass!

Vrah 2311

Vrah 2311

Trocha historie: Kultra! je parta, která se formovala v Rožnově pod Radhoštěm počátkem 90. let, kdy jste se mohli nadechnout takovým způsobem, který mi dnes již připadá neuvěřitelný. Jakoby politici ani policajti ještě nevěděli, co si můžou po letech bolševika za kormidlem dovolit vůči poddaným, o nonkonformní scéně nemluvě.

Nové mantinely svobody ještě nebyly pořádně nastaveny, a tak byly možné i takové akce jako například koncerty, které jsme s několika dalšími spřízněnými kapelami pořádali (samozřejmě zdarma) v podchodu jednoho z tehdy vzniknuvších supermarketů poté, co jsme se s kompletním aparátem pirátsky napíchli na veřejné osvětlení. Ach, ta nostalgie. Černobílé plakáty složené z vystříhaných obrázků a písmen z novin. Zkoušky v garáži. Texty písní rozdávané při každém vystoupení. Hraní na benefitech pro organizace hájící lidská a zvířecí práva bez nároku na honorář (a většinou i bez cesťáku). Komplet kapela na antifašistických demonstracích či blokádě Temelína.

Hudebně jsme se pohybovali na eklektických vlnách všeho, co jsme měli rádi – old-skool punk typu Crass, Conflict, The Clash, hardcore ala Nomeansno, Dead Kennedys, anarcho-pop kapel jako Chumbawamba, Dog Faced Hermans, Levellers, Scum of Toytown, hip-hop Credit to the Nation, The Disposable Heroes of Hiphoprisy, dub-punk Radical Dance Fiction, jungle-break-punk Asian Dub Foundation, ska jako Operation Ivy, Dance Hall Crashers, Citizen Fish, reggae, Pixies, noise-rock ve stylu Sonic Youth, The Ex, nová vlna ala Joy Division, české kapely jako FPB, Michael’s Uncle.

Hudby Kultra se v podobě nahrávek zachovalo poskrovnu – punková vinyl EP kompilace, nějaká ta demo kazeta, pár záznamů z koncertů, pár věcí z garáže na čtyřstopáku. Právě ty se Ctibovi podařilo vyhrabat a po převedení do elektronické podoby a decentním masteringu (Mlho, díky!) jsem je mohl vloni nabídnout i zde k poslechu. Zvuk odpovídá místu (garáž) a době (1998) vzniku nahrávky, našemu momentálnímu rozpoložení a hudebnímu neumětelství. Obzvlášť pikantní jsou místy výkony trumpetisty (Maro, sorry:), i když ani já s bicíma do rock’n’rollové síně slávy nevstoupím. Inu, jak říkáme s Trekem, mysleli jsme to dobře, jen jsme to neuměli úplně nejlíp zrealizovat. Přijďte zhodnotit na Vraha, jak zní Kultra! dnes.

Kultra! 90. léta:
Trek – basa, hlas | Vaant – bicí | Olina – hlas | hlas Mara – trumpeta | Ctib – kytara, hlas

Kultra! 2013:
Trek – basa, programming| Vaant – hlas | Kill – kytara, hlas | Olina – hlas (dočasně na dovolené)

Tiskovka: This is Druma

Monday, November 18th, 2013

THIS IS DRUMA 22. 11. 2013 YES CLUB (special vinyl edition)

This is druma! This is drum’n'bass. Další noc plná hutných beatů v podání legend české DNB scény. Znovu po půl roce se do pražského YES CLUBu vrací originální akce v produkci středočeských SUNFLOWER BITCHES (SFB). Tentokrát navíc se zajímavým bonusem: celý večer se bude hrát pouze z desek. Pátek 22. listopadu bude party v klubu ležícím mezi Václavským náměstím a I. P. Pavlova patřit velikánům. Zahrají SAYKO (sayko.org), X.MORPH (redrum) a KOOGI (shadowbox). Na mikrofonu je nedoprovodí nikdo jiný než MC VAANT (vaant.cz).

This is Druma

This is Druma

Legendy během večera doplní DJ MU:TE (tkc.cz) a za pořadatele také VOČE a GREENMATE (oba SFB). O vizuální prožitek se postará VJ TIGER BOLSHA. Produkci beatů z černého zlata výstavou svých dechberoucích plakátů malovaných stejně černou tuší podtrhne mladá umělkyně Klára Sedlo.

Start: ve 21 hodin
Vstup: 99 korun
Místo: YES CLUB, Škrétova 1, Praha