Archive for December, 2013

Úspěchy Amnesty International a Svobody zvířat v roce 2013

Friday, December 20th, 2013

Čas od času je dobré si ukázat, že angažovat se v oblasti zvířecích a lidských práv má svůj význam – často totiž slýchávám hlášku “a ty si jako myslíš, že něco změníš?”. Jako nemyslím. Vím. Zde přináším letošní úspěchy alespoň dvou z organizací, které je podle mne dobré podpořit.

SVOBODA ZVÍŘAT
Rok 2013 byl pro Svobodu zvířat na úspěchy v oblasti práv zvířat poměrně bohatý. Pyšni jsme především na tyto pokroky:

  • V březnu začal v rámci EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech.
  • Petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat ke konci roku 2013 podepsalo více než 20 tisíc osob a sběr podpisů stále pokračuje.
  • Kampaň “Ukažte to vládě“ byla jako jediný zástupce ochrany zvířat odbornou porotou nominována v soutěži Žihadlo roku.
  • Sekci na ochranu koček se podařilo za posledních 12 měsíců umístit do nových domovů 40 koček.

V roce 2014 oslaví naše organizace výročí 20 let od svého založení. Během celého následujícího roku chystáme několik akcí pro veřejnost. O konkrétních plánech Vás budeme včas informovat.

Sexy Cool Stupid

Sexy Cool Stupid

Ani koordinátoři našich stálých kampaní nebudou příští rok zahálet a nadále budou usilovat o zákaz bezcitného testování produktů na zvířatech, o zrušení chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR a o eliminaci drezúry divokých zvířat v cirkusech. Dále připravujeme například rozšíření ekologické výchovy do základních škol v Plzni a v dalších městech České republiky.

AMNESTY INTERNATIONAL

Obchod se zbraněmi pod větší kontrolou
OSN schválila první globální Smlouvu o obchodu se zbraněmi (Arms Trade Treaty), která poprvé v historii stanovuje povinnosti států při vývozu zbraní. V době vrcholící krize v Egyptě byl z ČR pozastaven vývoz desítek tisíc kusů pistolí pro egyptskou policii.

Amnesty International 2013

Amnesty International 2013

Shell musí platit za devastaci území v Nigérii
Soudní dvůr Hospodářského společenství západoafrických států nařídil nigerijské vládě sankcionovat ropné společnosti včetně firmy Shell za znečištění, které je výsledkem jejich činnosti. Šanci na odškodnění mají i tisíce lidí, jejichž domovy a zdroje obživy byly zničeny.

Propuštěna řada vězňů svědomí
Na svobodě je mimo jiné Nasrín Sotudíová z Íránu, Jean-Claude Mbede z Kamerunu nebo Soni Sodi z Indie. Na jejich podporu jsme odeslali skoro 100 000 dopisů a podpisů pod peticemi.

Vzděláváme ve školách
Podporujeme studenty a žáky v jejich aktivitách na podporu lidských práv. Jako prevenci xenofobie a rasismu realizujeme na 10 školách projekt Fair Play – studenti za rovnoprávnost.