Archive for March, 2014

Dobrá zpráva: Colgate ukončí svou roli v destrukci pralesů

Wednesday, March 26th, 2014

Opět jedna dobrá zpráva a další důkaz toho, že má smysl být aktivní v oblasti lidských či zvířecích práv, či obecně v oblasti ochrany životního prostředí. Včera dosáhli všichni ti, kterým není osud planety lhostejný, solidního úspěchu: po desítkách protestů, po statisících podpisů petice a masivní kritice na Facebooku se firma Colgate – Palmolive připojila k závazku nulového odlesňování. O co se jedná? Společnost ještě donedávna využívala ve svých produktech palmový olej od firem, které jsou spojeny s rozsáhlým odlesňováním. Svým včerejším závazkem se tak připojila k mnoha společnostem zavazujícím se k nulovému odlesňování, jako například Nestlé, L’Oréal, Mars, Ferrero a Unilever. Poslední velkou společností, která se nadále podílí na destrukci pralesů, je Procter & Gamble.

Procter and Gamble

Procter and Gamble

Palmový olej je velmi častou složkou čisticích prostředků, šamponů, kosmetiky a dalšího spotřebního zboží, které firma vyrábí. To ale neznamená, že samotný palmový olej je problém, problém je palmový olej vznikající na základě devastace pralesů. Organizace Greenpeace zjistila, že při zakládání plantáží, které lze spojit s dodavatelským řetězcem P&G, dochází k ničení přirozeného prostředí orangutanů a tygrů sumaterských. Území s palmami olejnými, které patří společnosti BW Plantation Group (společnosti, která je navázána na dodavatelský řetězec P&G), je zároveň spojeno i s úmrtími a pohřbíváním orangutanů poblíž národního parku Tanjung Puting. V dalších případech zdokumentovalo Greenpeace postupující kácení pralesů, ke kterému docházelo na základě povolení dvou výrobců, o kterých se ví, že dodávají palmový olej přímo P&G.

Co můžete udělat vy? Podepište petici adresovanou firmě P&G ZDE, máte-li Facebook či Twitter, napište na její stránky ZDE. Mrknul jsem na jejich Facebook a je tam spousta vzkazů na toto téma, z toho radost určitě nemají. Já si snad ten Facebook nakonec taky založím, hehe. Nu ale krom toho mám malý tip: existuje spousta společností, které se na destrukci planety nepodílely nikdy a ani své produkty netestují na zvířatech. Kupujte raději takové výrobky. Společnosti P&G však napište určitě.

AKTUALIZACE 10.4.2014 TISKOVÁ ZPRÁVA GREENPEACE

Procter & Gamble – výrobce šamponu Head & Shoulders – se oficiálně zavázal k nulovému odlesňování při svém čerpání palmového oleje. Jsme moc rádi, že se můžeme s Vámi podělit o tuto novinku. Trvalo to několik vyčerpávajících měsíců, ale nevzdali jsme to. A společně jsme vyhráli. Je to těžce dosažené vítězství, ale stále jsme pouze na začátku. Nová politika P&G slibuje, že firma bude do roku 2020 100% “přátelská k pralesům”. Vy i já ale víme, že pralesy ani poslední zbývající tygři sumaterští, nemohou čekat dalších 6 let. Proto musíme tlačit P&G k tomu, aby jednal rychleji.

Nový závazek P&G je vítězstvím v dlouhém boji za ochranu domova tygra sumaterského. Je to výsledek úsilí stovek tisíců z nás, kteří jsme poslali e-maily vedení P&G. Předali jsme naši zprávu do kanceláří P&G od Jakarty až po Cincinnati. Po celém světě jsme vyšli do ulic a oslovovali naše rodiny a přátele. Vylepovali jsme nálepky na lahvičky od šamponu Head & Shoulders, volali jsme do kanceláří P&G, vyšplhali na budovu ředitelství a jejich ředitelku pro udržitelnost jsme vystavili trapnému momentu, když jsme jí veřejně předali Zlatou sekeru, cenu za roli, kterou P&G hraje v odlesňování.

Jakmile bude nová politika zavedena, P&G zaručí původ palmového oleje. Nyní můžeme toto vítězství použít k posunutí celého průmyslu směrem k zodpovědně čerpanému palmovému oleji. Tato změna politiky P&G je důkazem toho, že pokud se spojíme, jsou naše hlasy ve velkých společnostech slyšet. Firmy jako Colgate, Nestle, L’Oreal a nyní i Procter & Gamble se zavázaly k nulovému odlesňování i díky Vám. Musíme se i nadále navzájem podporovat a nevzdat se dříve, než nadobro očistíme palmový olej od ničení pralesů.

Děkuji Vám, že společně se mnou oslavujete toto vítězství v boji za ochranu domova tygrů sumaterských. Jsem hrdý na to, že stojím po Vašem boku. Váš dnešní dar umožní více podobných vítězství.

S úctou
Areeba Hamid,
vedoucí pralesní kampaně Greenpeace International

Pozvánka: Víc než hudba / víc než móda | 22.03.14 Yacht, Brno

Saturday, March 22nd, 2014

Psát pozvánku na akci pár hodin před akcí je mizérie i na mě. S pěkným jednodenním předstihem jsem to už párkrát dal, ale co má být sakra tohle? Ok, omluvit mě může snad jen nechutné množství překladů, které se na mě v poslední době navalilo. A nebo nemůže.

Nuže, zvu vás spolu s brněnskou crustovou partou United Crusties na poctivý hudební masakr, který pod názvem Víc než hudba / víc než móda vstupuje do svého třetího ročníku. Nenechte se zmást, koncert pořádají lidi, se kterýma jsme vesele pogovali a přivazovali k temelínským branám už v 90. letech. Jeden z organizátorů Filip ze See You in Hell také vydává letitý zin Hluboká orba – chřest (nemám rád slovo křest) jeho 30. vydání proběhne právě na této oslavě nekomerčního přístupu k hudbě a životu vůbec. Tento týpek měl tu neuvěřitelnou odvahu, že nás s Kultra pozval, abychom uprostřed této hardcore-crust-grind-trash-sludge-metalové smrště vystoupili s tím naším popíkem. Nooo to budou mít návštěvníci akce radost, hehe.

Yacht 2014

Yacht 2014

Kdo zde tedy vystoupí? Rád si zde vypůjčím půvabné popisky kapel, tak jak se objevily na webu See You in Hell: RAPSÖD, punkový thrash (ne thrash metal) po víc jak roční odmlce od podzimu 2013 zpátky na prknech pódií a to s novým bubeníkem a neutuchající energií. TUMMO, HC/stoner rock/metal válec, mohutná stěna zvuku, nekompromisní zatloukání hřebů do rakví + hodně zlej vokál, KAOSQUAD, rozkládající se prohnilá grindcore mršina z Jižních Čech, těžká inspirace starýma CARCASS a REPULSION, skvělé debut split LP s B.T.C.W. aktuálně venku, brněnská premiéra. ANGRY BRIGADE, nezničitelná pražská punková squadra s víc jak deseti křížky na krku, v sestavě lidi z crust legendy DREAD 101 (bicí/zpěv), JONESTOWN, EXEKUCE atd. kolize UK anarchopunku a hrubého crustu. SEE YOU IN HELL, hardcore/punková smršť. KULTRA, na konci loňského se tahle parta nečekaně vrátila po 13ti letech zpět mezi živé (v obměněné sestavě a s trochu jiným soundem!) a tohle bude její brněnská premiéra, protože ani v pol. 90. let, kdy hrála, tady nikdy nevystoupila – punk’n'bass s politickými texty, tohle bude zásadní vybočení z běžného programu United Crusties. EARTH CRUST DISPLACEMENT, Berlín, ultrahlučné distortion hell crust komando, berlínská odpověď na WARVICTIMS/DISCLOSE, poprvé v Brně. SHEEVA YOGA, průkopníci a veteráni extrémního HC/power violence v našich krajích, kulometné výsypy X stopky/záseky X bizarní pasáže… svět ten, čert vem! DIOS INJUSTO, bahenní sludge z temných hlubin černouhelných dolů a šachet.

Na místě dále:
Hluboká Orba č. 30 (zbrusu nové číslo brněnského D.I.Y. hardcore/punkového zinu s 21 roky na krku, 200 stran v knižním provedení), freebox (= něco přines!), veganské jídlo od Food Not Bombs Brno, distra, infostánky. Koncert bude nekuřácký! Doražte!