Archive for November, 2014

Rekomando: HC/Punk kompilace Na krev vychází 28.12.14

Sunday, November 30th, 2014

Tohle vám s radostí doporučím, samá kvalita, jak textově, tak hudebně. Kompilace je výsledkem nápadu, který vzešel od kapely Innoxia Corpora, kde hraje mimo jiné můj bratr (musím se trochu pochlubit).

Na sklonku roku a to 28.12.2014, vychází tematická kompilace českých DIY hardcore punkových kapel starého školy, nesoucí název Na krev. Jméno kompilace se zrcadlí ve 12 písních, které se snaží zachytit všechny obsahové výklady, od zarputilosti, poctivosti, přes agresi, k pokrevnímu bratrskému spojení až po hodnoty, kterým dnešní doba poněkud nedopřává. Krvavě červený vinyl s vloženým CD je 30 minutovou transfuzní dávkou, vytvořenou spojením kapel ALIUSTERRA, MacGYVER, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE a EVIDENCE SMRTI. Ukázky můžete poslechnout na Bandcamp.com (klikni). Máš-li zájem, mailuj: nakrev@centrum.cz, LP+CD je za klasických 250 kaček. Vydáno kapelama (CZ press díky XvinylX).

Na krev

Na krev

At the end of the year, on 28 December 2014, a new themed compilation of Czech DIY old-school hardcore punk bands is to be released, entitled Na krev (quite difficult to translate, let’s say it is a blood-related album). The name of the compilation is reflected in 12 songs that try to capture all of the content interpretations from dourness, honesty, through aggression, bloodline fraternal connection to values that are on the outskirts of interest of the majority society nowadays. The blood-red vinyl with an inserted CD is a 30-minute transfusion dose created in cooperation by bands ALIUSTERRA, MacGYVER, INNOXIA CORPORA, DEZINFEKCE and EVIDENCE SMRTI. You can listen to samples on Bandcamp.com (click). If you’re interested, send an e-mail to: nakrev@centrum.cz, LP + CD for CZK 250 (EUR 9). Released by the bands (CZ press thanks to XvinylX).

Pozvánka: Vzpomínky osvětimské knihovnice | 03.12.14 Rožnov p.R.

Saturday, November 29th, 2014
Dita Krausova

Dita Krausova

Předávám pozvánku od mé dobré kámošky Oliny, jednoho ze členů širší Kultra! rodiny:

Jedinečné setkání s Ditou Krausovou, která je od vydání románového bestselleru španělského autora Antonia G. Iturbeho známá také jako osvětimská knihovnice. Dita Krausová se narodila 12. července 1929 v Praze. Prošla Terezínem, Osvětimí, osvobození se dočkala v Bergen-Belsenu. Po válce se provdala za spisovatele Otu B. Krause (1921-2000) a roku 1949 s ním odjela do Izraele. Vystudovala pedagogiku, angličtinu, kterou léta vyučovala. Žije v Netanji. Po smrti svého manžela se mj. stará o vydávání a propagaci jeho knih.

ITURBE, Antonio G.: Osvětimská knihovnice.

Dita dospívá za druhé světové války, autor sleduje její osud od roku 1939. Postupem vyprávění stárneme s ní: v Praze, v Terezíně, v Osvětimi, nakonec i v Bergen-Belsenu. Její běžnou starostí je najít v jediném jídle dne kus tuřínu, nepřijít o večerní chleba, nebo ho dobře směnit. Přesto se ale od ostatních dost liší. Minimálně drobně postřehnutelnou kapsou pod šaty, kde ukrývá knihy – a ne ledajaké, třeba Haška, Wellse, Freuda. V lágru? Ano, i v těch nejbídnějších podmínkách jsme stále lidmi. “Holčička? Tak pozor, madam, to teda ne! Na to, abych byla holčička, musela bych mít nějaké dětství!”

A je to pravda, nebo románová fikce? … a záleží na tom? Kdo asi zažil a dovede převyprávět Sonderbehandlung – pečlivé zacházení, tj. komín- smrt v plynové komoře? Dita Kraus ano, ale jinak. Vřele doporučuji knihy Ditina muže Oty Krause Můj bratr dým a Země bez Boha.

Kdy: Středa 3. prosince od 17.30 hod.
Kde: Podkroví Městské knihovny v Rožnově p.R.
Vstupné dobrovolné.