Archive for December, 2014

Prohlášení Kliniky: Vyklizení nás nezastaví

Saturday, December 13th, 2014

Přináším prohlášení autonomního centra Klinika, kterému tímto vyjadřuji svou podporu.

V úterý 9. 12. byla budova bývalé kliniky v Jeseniově ulici v Praze po deseti dnech vyklizena a je znovu prázdná. Pro nás vyklizením nic nekončí. Ukázalo se totiž, že Praha autonomní sociální centrum skutečně potřebuje.

Správci budovy z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dorazili k objektu bývalé kliniky za masivní asistence policie v dopoledních hodinách. Přemrštěný zásah, jímž se naplnila slova generálního ředitele ÚZSVM Františka Dittricha, že bude lepší nechat dům prázdný, než aby se v něm uskutečňovaly záměry iniciativy Klinika, chápeme jako další výraz arogance státní moci. Od začátku odmítali komunikovat, označovali nás za „recidivisty“. A je ostatně příznačné, že k zásahu došlo den poté, co se objevily pochybnosti o převedení kliniky do vlastnictví Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie u Kliniky

Policie u Kliniky

Stát ani jeho represivní složky ale nedokážou zadusit tyto pochybnosti o nakládání s majetkem, stejně jako nemohou zastavit naši iniciativu. Vyklizení Kliniky chápeme jako dočasné a budeme o ni dál bojovat. Během jejího dosavadního fungování se ukázalo, že jsme svépomocí schopni i bez dotací, grantů nebo eurofondů naplňovat cíle, které jsme předložili v projektu Kliniky. To by se však nikdy nepodařilo bez vlny podpory, již jsme se stali svědky. Klinikou, v níž se každý den odehrávaly diskuze, koncerty a výstavy, prošly během pár dnů stovky lidí, pozitivní reakce i materiální podporu jsme dostávali od sousedů ze Žižkova. Deset dní na Klinice ukázalo, že principy vzájemné pomoci a solidarity zdaleka nejsou jen frázemi, které současný režim dokázal zbavit veškerého obsahu.

Za příklad takové solidarity považujeme i ohlas na vyklizení Kliniky. Jen pár minut po začátku vyklízení se před Klinikou sešlo více než sto lidí včetně rodin s dětmi. Zhruba sedmdesát lidí se pak spontánně vydalo pochodem na zasedání zastupitelstva MČ Praha 3, kde prosadili zařazení tématu autonomního sociálního centra na začátek programu jednání. Po téměř tříhodinovém rokování, na kterém vystoupili jak zástupci Iniciativy, tak místní obyvatelé, kteří je podporovali, zastupitelstvo odsouhlasilo, že projekt autonomního centra Klinika podpoří a bude s jeho zástupci jednat, a že osloví Ministerstvo financí s požadavkem na možný pronájem budovy bývalé kliniky.

Více než třicet lidí zamířilo v odpoledních hodinách k sídlu ÚZSVM na Rašínově nábřeží, kde zaplavili vestibul úřadu, rozvinuli transparent a skandovali hesla na podporu Kliniky. Po asi dvaceti minutách vestibul opustili, aniž by někdo z nich byl zadržen. I tato bezprostřední podpora ukázala, že projekt Kliniky má na Žižkově své místo.

Vzali nám budovu, ale nevzali nám hlas – tak snadno se nevzdáme. Již dnes si tak můžete přijít od 16.00 vyslechnout přednášku na Palackého náměstí (původně měla být právě na Klinice), den poté proběhne od 17.00 přednáška na Klárově. Všechny zveme na sobotní demonstraci, která začne v 14.00 na náměstí Jiřího z Poděbrad, odkud půjdeme na Kliniku, a také stále platí, že v neděli 14. 12. se u kliniky sejdeme na veřejnou brigádu a úklid. Klinika žije!


Dění kolem Kliniky sledujte nadále na blogu klinika.451.cz nebo na facebook.com/klinika451. Spojit se s námi můžete také přes mejl klinika@451.cz nebo na telefonu 776261690.

Song: Alef Zero (2014) Trapped Inside + koncert 05.12.14

Tuesday, December 2nd, 2014

Krucinál, už je to dva roky, co jsem tu naposledy mrsknul song od Alef Zero. Byť se to tak může zdát, během té doby jsme nespali, dělali jsme na nových písních a zde je jedna z nich, poslechnout či stáhnout ji můžete dole pod článkem. Svou premiéru bude mít tento pátek 5.12.14 v našem rezidentním klubu Žlutý pes.

Alef Zero 2014

Alef Zero 2014

Bude to v rámci akce, která nabídne širší hudební záběr, než bývá běžně zvykem – vystoupí živé kapely a své disky roztočí djs různých žánrů. Kromě nás s naší fůzí drum’n'bassu a bůhvíčeho tam vystoupí pardubicko-přeloučská skupina Ve sněhu, která potěší fanoušky rozmanitého rocku na pomezí crossoveru. Program večera doplní dva zruční djs – Kropatko z Drtek Crew rozvlní klub v rytmu drum’n’bass a dj Mikrophone zase nabídne kombinaci rovných a zloměných beatů electroswingu, electra a reggae. Přijďte zapařit!

Kdo: Alef Zero, Ve sněhu, DJ Mikrophone, DJ Kropatko
Kdy: pátek 05.12.14
Kde: Klub Žlutý pes, Pardubice
Kolik: 80 Kč do 22h | po 22h 120 Kč | studenti 100 Kč

Alef Zero (2014) Trapped Inside

Get the Flash Player to see this content.

Odkaz pro stažení / Free Download Link