Archive for July, 2016

Vrtěti pučem: Erdogan a konec sekulárního Turecka

Monday, July 18th, 2016

Když v roce 2014 Erdogan vyměnil premiérské křeslo za post prezidentský, rozjel sérii represivních praktik, které si v ničem nezadají s postupy nastupujících fašistických a komunistických režimů. Kohokoliv, kdo jej jakkoliv kritizuje, či nedej bože zesměšní (a to ani nemusí být v Turecku, srandu z něj si nelze dělat ani třeba v Německu), obviní z terorismu, případně ze snahy o svržení vlády. Prostřednictvím zastrašování a soudních žalob likviduje občanskou společnost, nezávislé deníky, nevládní organizace. Když letos v únoru Ústavní soud rozhodl, že zatčením dvou novinářů z předního opozičního deníku došlo k porušení jejich občanských práv, pohrozil Erdogan Ústavnímu soudu zrušením.

Erdogan

Erdogan

Abychom pochopili Erdoganovu nevraživost vůči nezávislým soudům, je třeba vědět, že turecké soudnictví se až doposud tradičně drželo přísně sekulárních principů, které jsou zakotveny v turecké ústavě. Proto také Ústavní soud zrušil již dvě strany, jejichž byl Erdogan členem, a sice Stranu blahobytu v roce 1998 a Stranu ctnosti v roce 2001, předchůdkyně dnešní vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). V roce 2008 Ústavní soud Turecka projednával žádost generální prokuratury, podle které je AKP centrem aktivit namířených proti laickému charakteru republiky, usiluje o nastolení islámského státu, udržuje kontakty s islamistickými stranami zakázanými v devadesátých letech a snaží se infiltrovat do státních struktur. Kromě zrušení strany generální prokurátor také požadoval, aby 71 politikům strany AKP, včetně tehdejšího premiéra Erdogana, byla na pět let zakázána politická činnost. K rozpuštění strany tehdy nedošlo, mocenský boj mezi AKP a sekularisty v armádě, soudnictví a akademické sféře pokračoval. Skončí však patrně již tento týden.

Po pátečním pokusu o puč, který mohl být stejně tak reálný, jako pouze dobře zinscenovaný, Erdogan rozjel čistku, jaká nemá od pádu komunismu v Evropě obdoby. Během třech dnů (!) bylo propuštěno 8777 zaměstnanců ministerstva vnitra, 30 z 81 guvernérů provincií země, 52 pracovníků státní správy a 16 právních poradců. Podle dalších tureckých sdělovacích prostředků jsou odvoláváni z pozic také členové pobřežní stráže. Zatčeno bylo prozatím 7543 lidí, včetně 6038 vojáků nejrůznějších hodností, 100 policistů, 755 soudců a prokurátorů a 650 civilistů. Podle agentury AFP zatýkání pokračuje, byly vydány zatykače až na 3000 soudců a prokurátorů. Jestli takhle nevypadá začátek diktatury, pak netuším, co by ještě měl udělat. Reálný puč probíhá právě teď, v režii Erdogana.

Aktualizace 20.7. 2016: Čistky se dotkly už více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí. Turecká vysokoškolská rada nařídila 1 577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci, odvoláni byli čtyři univerzitní rektoři.

Rekomando: Gravity || Spoken Word on Atheism

Thursday, July 14th, 2016

So… if God really cares, but belief is a prerequisite then why doesn’t he appear, take my doubt and sequester it?

With a public miracle or a television appearance LIVE at 6, I’d be a faithful adherent.
This might offend believers and I’m sorry about that but I’m going to carry on heedless
if faith is paramount and science needless then hell must be full of overachievers
you see it seems to me that if belief is key then hell must be one hell of a party
the great minds are there, I’ve no doubt about it I’ll take this time though to discuss the devout.

They might seem fine but it can’t be denied they talk to an omnipotent man in their mind
I sit back politely witnessing the absurd as decisions are being made based on voices unheard
I’m going to clarify now so you don’t misconstrue what I’m saying
ask any proud believer, this is essentially what they’re stating.
They want to get to heaven which is reliant on them behaving
but the law of their lord is not open to debating
so when push comes to shove the law or our land is a plaything
they play by their own rules and we’re expected to placate them
there’s a voice in their head and they follow its will
and that’s fine when it says give to charity but sometimes it says kill and if its will is to kill then they are willing and able, they literally invented murder, just read Cain and Abel.
This ideology is frighteningly unstable, we need to educate people beyond this dangerous fable.

I know what’s coming next.

“Yeah but if you’d seen what I’ve seen you wouldn’t be making such a scene I’ve experienced miracles man, God moved through me”

Well that’s great.. but with just a little read you’d see your miracles can be explained by basic psychology.

You see..

When you avoid proof and keep your distance there’s a reason for that, they call it cognitive dissonance and when you decry facts to justify what you believe in there’s a name for that too, it’s called illogical reasoning, these are defence mechanisms to avoid an emotional upheaving your mind will do almost anything to keep you believing.

Now while I’m on the topic I’ll address the agnostics sitting on the fence wondering why I’m so caustic they say:

“Bro. Stop being such a dick it doesn’t affect us man just let people think what they think”

But it does affect us. Consider the time and lives wasted if it weren’t for religion we mightn’t have had the dark ages
we could have conquered poverty and be flying around in spaceships instead we’re earthbound bickering about gay relations.

I’ll finish soon and I won’t go on but I know an author more enlightening than John, his name is Dawkins he uses logic you can’t refute
I recommend his books, they helped free my mind from recluse.

It’s time we face facts.

The universe is cold and uncaring which implies that we’re alone and it’s scary I can’t deny that but if you like it or not it’s still the truth. Deny gravity but you’ll still fall off the roof.

Poem by Harley Neville

Music by Mike Newport: www.mikenewport.com
Edited by Craig Macintosh