Kultra is not dead!

Kultra - Vaant

Kultra - Vaant

Jak jsem již avizoval, po dekádě hiatusu jsme z hlubin zapomnění a nánosů prachu vykopali staré nahrávky naší punkové kapely Kultra, enfant terrible undergroundové scény 90. let.  Píšu-li “naší”, myslím tím partičku, která se formovala v Rožnově pod Radhoštěm počátkem 90. let, kdy jste se mohli nadechnout takovým způsobem, který mi dnes již připadá neuvěřitelný. Jakoby politici ani policajti ještě nevěděli, co si můžou po letech bolševika za kormidlem dovolit vůči poddaným, o nonkonformní scéně nemluvě.

Nové mantinely svobody ještě nebyly pořádně nastaveny, a tak byly možné i takové akce jako například koncerty, které jsme s několika dalšími spřízněnými kapelami pořádali (samozřejmě zdarma) v podchodu jednoho z tehdy vzniknuvších supermarketů poté, co jsme se s kompletním aparátem pirátsky napíchli na veřejné osvětlení. Ach, ta nostalgie. Černobílé plakáty složené z vystříhaných obrázků a písmen z novin. Zkoušky v garáži. Texty písní rozdávané při každém vystoupení. Hraní na benefitech pro organizace hájící lidská a zvířecí práva bez nároku na honorář (a většinou i bez cesťáku). Komplet kapela na antifašistických demonstracích či blokádě Temelína.

Hudebně jsme se pohybovali na eklektických vlnách všeho, co jsme měli rádi – old-skool punk typu Crass, Conflict, The Clash, hardcore ala Nomeansno, Dead Kennedys, anarcho-pop kapel jako Chumbawamba, Dog Faced Hermans, Levellers, Scum of Toytown, hip-hop Credit to the Nation, The Disposable Heroes of Hiphoprisy, dub-punk Radical Dance Fiction, jungle-break-punk Asian Dub Foundation, ska jako Operation Ivy, Dance Hall Crashers, Citizen Fish, reggae, Pixies, noise-rock ve stylu Sonic Youth, The Ex, nová vlna ala Joy Division, české kapely jako FPB, Michael’s Uncle.

Hudby Kultra se v podobě nahrávek zachovalo poskrovnu – punková vinyl EP kompilace, nějaká ta demo kazeta, pár záznamů  z koncertů, pár věcí z garáže na čtyřstopáku. Právě ty se Ctibovi podařilo vyhrabat a po převedení do elektronické podoby a decentním masteringu (Mlho, díky!) nabízím tři z nich k poslechu. Jen prosím, buďte shovívaví, zvuk odpovídá místu (garáž) a době (1998) vzniku nahrávky, našemu momentálnímu rozpoložení a hudebnímu neumětelství. Obzvlášť pikantní jsou místy výkony trumpetisty (Maro, sorry:), i když ani já s bicíma do rock’n'rollové síně slávy nevstoupím. Inu, jak říkáme s Trekem, mysleli jsme to dobře, jen jsme to neuměli úplně nejlíp zrealizovat.

Složení:
Olina – hlas | Trek – basa, hlas | Mara – trumpeta | Ctib – kytara, hlas | Vaant – bicí, hlas

Kultra (1998) Drž se v rytmu tance Amen

Get the Flash Player to see this content.

Kultra (1998) Klon

Get the Flash Player to see this content.

Kultra (1998) Žádná změna

Get the Flash Player to see this content.

7 Responses to “Kultra is not dead!”

 1. Ctib says:

  Zdar! Náhodou jsem na Tvoje stránky narazil – a hned zčerstva kápnul na tenhle přehrávač! Pěkně, jsem rád, že se nahrávku podařilo solidně vyčistit. Osobně bych asi vybral na ukázku jiné kusy, ale to je samozřejmě věc názoru. Jediné, co mě mate, je ten Kill v sestavě. On s váma zkoušel, když jsem odešel? To už si vůbec nepamatuju! Nahrávka je každopádně dělaná akorát ve čtyřech, to vím nabeton. No nic, měj se a někdy se ukaž na Vrahu. Mimochodem: jak od Co-Ca odešel Plech, vzdali jsme nakonec hledání dalšího bubeníka, prohodili nástroje – a výsledkem je, že teď znovu pilně zkouší Telefon. Bez Urba, to by asi nešlo, nerozešli jsme se nejlíp, ale nový basák je surový! Premiéra co nevidět! CTIB

 2. Ctib says:

  Ale kuš, samozřejmě jsem chtěl napsat, že nahrávka je dělaná v pěti – Olina, Ty, Treg, Mara a já. C.

 3. vaant says:

  Ctibee! Tak to je milé, jsem rád, že i Ty jsi zavítal! Ten výběr nebyl úplně můj, zatím Mlha udělal tyhle věci, později snad pošle další, hned je tu mrsknu. S Killem to bylo, jak píšeš – tu sestavu jsem nemyslel jako tu, která nahrávala tu garáž, spíš jako takový výpis těch, kteří se v Kultra nějak objevili. Ale takové detaily asi fakt zhodnotí pouze velmi zainteresovaní:))
  O Telefonu vím, minule jsem pokecal s Fekem v Železe, jsem nadšen! Už se těším na nové pecky, ale mohli byste udělat i nějaké covery sebe sama. Takže dej vědět, až bude ta premiéra.
  Na Vraha dorazím, to ja jasné. Tož maj sa!

 4. vaant says:

  No, i když asi máš pravdu, tak to vypadá, jako bychom tam měli kytarový dvounápřah a to by bylo přání otec myšlenky. Nu nic, nebudu mást historiky.

 5. rbp says:

  Kua Vaante, tak ted jsem prisel na to, ze mas svuj blogisek, muhehe. Jsem rad, ze jsem narazil alespon na tyhle tri kusy Kultra. Chlapi jsem ochotny platit zlatem, ci protisluzbickou, kdyz mi nekam nahodite cele album.

  Mimochodem dostalo se mi od domorodcu z bizontownu zpravu, ze telefon je zase v kupe, takze jsem rad, ze jste mi to zde potvrdili. Tesim se az potahne Prahou ;)

  Dneska jsem ve spojitosti s timto narazil na tohle: http://rockin-noiz.blogspot.com/2008/10/telefon-hkov-panenka-lp.html

  - Musim uznat, ze jsem se malem smichy pocural, kdyz jsem cetl comment toho cloveka, ktery to zverejnil ;) ))

 6. retsil says:

  ty vole super! dik za tie 3 valy, tiez by som uvital viacej veci :) ak by sa to dalo nejako poriesit tak ma prosim kontaktujte na email, dik moc :)

 7. [...] do tohoto období rožnovské punkové scény jsem se trochu vykecal na téma kapely jako takové (zde), dnes přináším dalších 7 dosud nepublikovaných písní z garáže (+ 3 songy, které jsem [...]

Leave a Reply

 

*