FPB aneb Kniha přání a stížností u Malárie Records

F.P.B.

F.P.B.

Rád bych přitáhl vaši pozornost k literárně-hudebnímu počinu, který se podařilo realizovat koncem minulého roku. Vyšlo na něj již několik recenzí, já si zde dovolím citovat tu, kterou pro web czechcore.cz napsal Jirzophone.

“Po mírných porodních bolestech světlo světa spatřila luxusně provedená (téměř kompletní) discografie legendární předrevoluční punkové kapely F.P.B. (Fourth Prize Band / Čtvrtá cenová skupina), která svoji existenci otiskla v letech 1980-1987. Stylově tento monstr projekt vyšel u vydavatelství Malárie, které stojí za rožnovskou punkovou scénou, jejíž osobitý hudební rukopis je silně načichlý právě tvorbou F.P.B. Teplická formace Čtvrtá cenová skupina svým osobitým způsobem kloubila v jeden celek punkovou rozdováděnost s undergroundovo-alternativní “divností” a rafinovaností, kterou na plné čáře máme možnost vychutnat v kapele Už Jsme Doma, kde se následně rekrutovali dva členové F.P.B, Míra Wanek a Romek Hanzlík.
Monstrózní provedení této discografie se skládá ze tří CD (stylově každé nese jedno z písmen názvu kapely). První disk F Jedem v punku jako v tanku odkrývá archivní nahrávky, proloženy covery kapel jako The Clash, The Residents, Killing Joke atd. Druhý Disk P Víra v pohyb zachycuje i druhou tvář kapely a její kladný vztah k improvizaci a zhudebnění básní. Krom toho i tento disk čítá pěknou řádku coverů např. Damned, Sex Pistols, DEVO, Chuck Berry atd. Zvuková kvalita plně koresponduje s dobou pořízení i nekvalitou nahrávacích přístrojů, takže ne všechny skladby mají na dnešní poměry zvukově kvalitní podobu. Třetí disk B Kdo z koho ten toho je zvukově vyčištěná verze jediné studiové nahrávky stejnojmenného alba, která kapela nahrála pár let po svém rozpadu v roce 1991 ve svém původním složení. Stylový “booklet” nesoucí se v duchu designu dobové knihy přání a stížností dosahuje svými 104 stranami rozměru knihy. Ve svých útrobách krom zmíněných tří CD-ček nechává prostor na slovo Míry Waneka, ucelenou sbírku jeho osobitých textů, grafiku v podání dvojice Karel Haloun a Luděk Kubík. Samozřejmě nechybí i dobové stopy, které zanechali návštěvníci v originál Knize přání a stížností, kterou s sebou kapela vozívala na své koncerty. To celé navrch zasazeno do papundeklového pouzdra vybaveného tužkou, připravenou zaznamenat vaše pochvaly či stížnosti.
Znamenité provedení této discografie dělá z tohoto sborníku klenot do vaší sbírky. A mladším ročníkům snad připomene dobu, kdy vypadat, myslet a hrát hudbu JINAK, znamenalo něco víc, než co se dá koupit v nejbližším supermarketu.”

Jen dodám, že kniha obsahuje i komplet texty v anglickém překladu, na kterém jsem  se za interpretační pomoci Míry Waneka podílel i já. Knihu lze zakoupit na webu Malárie Records, jejíž odkaz najdete i v Links.

Leave a Reply

 

*