Pozvánka: Vzpomínky osvětimské knihovnice | 03.12.14 Rožnov p.R.

Dita Krausova

Dita Krausova

Předávám pozvánku od mé dobré kámošky Oliny, jednoho ze členů širší Kultra! rodiny:

Jedinečné setkání s Ditou Krausovou, která je od vydání románového bestselleru španělského autora Antonia G. Iturbeho známá také jako osvětimská knihovnice. Dita Krausová se narodila 12. července 1929 v Praze. Prošla Terezínem, Osvětimí, osvobození se dočkala v Bergen-Belsenu. Po válce se provdala za spisovatele Otu B. Krause (1921-2000) a roku 1949 s ním odjela do Izraele. Vystudovala pedagogiku, angličtinu, kterou léta vyučovala. Žije v Netanji. Po smrti svého manžela se mj. stará o vydávání a propagaci jeho knih.

ITURBE, Antonio G.: Osvětimská knihovnice.

Dita dospívá za druhé světové války, autor sleduje její osud od roku 1939. Postupem vyprávění stárneme s ní: v Praze, v Terezíně, v Osvětimi, nakonec i v Bergen-Belsenu. Její běžnou starostí je najít v jediném jídle dne kus tuřínu, nepřijít o večerní chleba, nebo ho dobře směnit. Přesto se ale od ostatních dost liší. Minimálně drobně postřehnutelnou kapsou pod šaty, kde ukrývá knihy – a ne ledajaké, třeba Haška, Wellse, Freuda. V lágru? Ano, i v těch nejbídnějších podmínkách jsme stále lidmi. “Holčička? Tak pozor, madam, to teda ne! Na to, abych byla holčička, musela bych mít nějaké dětství!”

A je to pravda, nebo románová fikce? … a záleží na tom? Kdo asi zažil a dovede převyprávět Sonderbehandlung – pečlivé zacházení, tj. komín- smrt v plynové komoře? Dita Kraus ano, ale jinak. Vřele doporučuji knihy Ditina muže Oty Krause Můj bratr dým a Země bez Boha.

Kdy: Středa 3. prosince od 17.30 hod.
Kde: Podkroví Městské knihovny v Rožnově p.R.
Vstupné dobrovolné.

Leave a Reply

 

*